Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
20. júna 2023, 19:21
Čas čítania 1:09

PREHĽAD: Zverejnili, ktoré diaľnice sú pre Slovensko priorita. Nové správy potešia hlavne východ

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Dobudovanie spomínaných diaľničných úsekov patrí podľa investičného riaditeľa NDS Stanislava Beňa medzi medzinárodné záväzky SR alebo medzi nevyhnutné kroky na zmierňovanie regionálnych rozdielov či rozvoja obchodu.

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) oznámila priority v oblasti budovania diaľničných sietí. Medzi ne patrí dobudovanie diaľnice D1 až po Ukrajinu, dokončenie rýchlostnej cesty R4 a diaľnice D3. V utorok o tom informoval investičný riaditeľ NDS Stanislav Beňo po stretnutí s ministrom dopravy Pavlom Lančaričom, ktorý zároveň predstavil nový harmonogram výstavby cestných projektov.


„Je tu nárast cien materiálov, to znamená, že v prvom rade musíme mať doriešené dofinancovanie a tento harmonogram, ktorý aktualizujeme, už rieši aj dofinancovanie stavieb, ktoré sú v už procese,“ informoval Beňo. Uviedol, že prioritou je dobudovanie dvoch rozostavaných úsekov D1 a začatie posledného úseku Košice – Ukrajina, ktorého štúdia realizovateľnosti aktuálne prebieha.

„Potom, samozrejme, D3, pri ktorej je to posledná šanca čerpať financie z európskych peňazí, a R4 ako koridor Via Carpatia,“ dodal.

Termín definitívneho variantu nie je konkrétny 

Dobudovanie spomínaných diaľničných úsekov patrí podľa Beňa buď medzi medzinárodné záväzky SR, alebo medzi nevyhnutné kroky na zmierňovanie regionálnych rozdielov či rozvoja obchodu. Beňo nekonkretizoval konkrétny termín, keď bude známy definitívny variant diaľnice na Ukrajinu, avšak odhadoval koniec štúdie realizovateľnosti na koniec tohto roka.


Lančarič informoval o novom harmonograme výstavby cestných projektov. „Vytvorili sme ho preto, aby všetka informácia týkajúca sa hodnoty času, štruktúry typu stavby a tak ďalej bola verejne dostupná a prístupná pre všetkých zúčastnených,“ priblížil.

7. apríla 2024, 6:22 Čas čítania 10:56 PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal

Harmonogram má zodpovedať podrobnosti o technickom vybavení cestných projektov, počte pracovníkov či spolupracujúcich firiem. „Všetka táto informácia sa dá nájsť platná v danom čase. Je prístupná na webe, čiže si ju vie pozrieť úplne každý,“ dodal.


Minister dopravy zároveň uviedol, že úpravu všeobecných obchodných podmienok NDS pri kúpe diaľničnej známky tak, aby kupujúci mohli chybný údaj opraviť za dlhší čas, ako je 15 minút, vníma pozitívne. „Myslím si, že v 21. storočí by mali byť IT systémy používateľovi prístupnejšie,“ dodal Lančarič.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Zdroj: Google Mapy
Domov
Zdieľať
Diskusia