Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Čítaš poslednú stranu článku:
Vedci zrekonštruovali tvár najstaršej ženy druhu Homo sapiens. Prišli s prekvapivým zistením

Po smrti ju obhrýzlo zviera

„Zaujímavou informáciou o lebke je, že ju po smrti obhrýzlo zviera,“ potvrdil v e-maile brazílsky odborník na grafiku a spoluautor štúdie Cícero Moraes. Podľa neho to bol vlk alebo hyena.
Na dotvorenie chýbajúcich častí využili štatistické údaje z vedeckej rekonštrukcie lebky z roku 2018 a tiež CT snímky súčasnej ženy a muža.


„Najviac upútala našu pozornosť robustnosť štruktúry (tváre), najmä dolnej čeľuste,“ povedal Moraes. „Keď (archeológovia) našli lebku, odborníci určili, že je to muž. Je ľahké pochopiť prečo. Vlastnosti lebky sú veľmi kompatibilné s mužským pohlavím súčasnej populácie,“ dodal.


Aj dutina, kde bol mozog, mala väčší objem, ako majú moderní jedinci. Moraes to pripisuje „väčšej štrukturálnej príbuznosti lebky s neandertálcami ako s modernými ľuďmi“.


„Keď sme mali základnú tvár, vytvorili sme objektívnejšie a vedeckejšie obrázky bez farbenia (v odtieňoch šedej), so zatvorenými očami a bez vlasov,“ povedal Moraes.


„Neskôr sme vytvorili verziu s pigmentovanou pokožkou, otvorenými očami, ochlpením a vlasmi. Cieľom druhej verzie je tvár ,vizuálne‘ zrozumiteľnejšia pre bežnú populáciu,“ dodal. Obraz ženy s tmavými kučeravými vlasmi a hnedými očami je umeleckým dotvorením, pretože údaje o farbe pokožky, vlasov a očí vedci nemajú.

homo sapiens, žena
Zdroj: Cícero Moraes
Čítaj na predchádzajúcej strane
Dočítal si celý článok
Strana 2 z 2
Domov
Zdieľať
Diskusia