Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
Radka Klučárová
14. augusta 2023, 10:40
Čas čítania 0:45

Našich susedov zasiahla invázia nebezpečného komára, ktorý prenáša zákerné vírusy. Doštípať ťa môže až 30-krát denne

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Komár tigrovaný môže za jediný deň človeka poštípať až 30-krát.

Rakúsko a Nemecko v posledných týždňoch zasiahla invázia ázijského komára tigrovaného. Jeho výskyt hlásia čoraz častejšie aj zo susedného Česka. Tento tropický druh komára je síce menší ako komáre rozšírené u nás, pre zdravie človeka však predstavuje oveľa väčšie riziko, informuje portál tn.cz. 

Prenáša nebezpečné tropické choroby

Komár tigrovaný je oveľa agresívnejší ako komáre, ktoré sa bežne vyskytujú na Slovensku. Za jediný deň môže človeka poštípať až 30-krát. Kým naše komáre útočia najmä v ranných a večerných hodinách, komár tigrovaný človeka napáda počas celého dňa. Je podstatne menší, dlhý približne 10 milimetrov a odlišuje sa typickými bielymi fľakmi na celom tele. 

Jeho pichnutie je menej bolestivé, hostiteľ si ho preto vôbec nemusí všimnúť, čo predlžuje čas prisatia a zároveň zvyšuje riziko prenosu nebezpečných tropických chorôb, upozorňuje portál Bild. Na človeka môže preniesť vysoko rizikové ochorenia, medzi ktoré patrí napríklad horúčka dengue a vírus zika.

Komár tigrovaný sa už pritom v Európe udomácnil. Bez problémov dokáže prežiť aj európske zimy a v Rakúsku už má svoje kolónie, potvrdilo rakúske ministerstvo zdravotníctva. Pravidelne sa vyskytuje aj v obľúbených európskych dovolenkových destináciách ako Bulharsko, Chorvátsko, Taliansko, Grécko, Španielsko či južné oblasti Francúzska.

komár
Zdroj: picryl.com
Domov
Zdieľať
Diskusia