Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
30. augusta 2023, 13:18
Čas čítania 1:00

Na Slovensku hrozí nedostupnosť zdravotnej starostlivosti o deti. Pediatri trvajú na výpovediach, toto sú ich požiadavky

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Poslancov vyzývajú, aby sa zúčastnili na mimoriadnej schôdzi parlamentu a prijali zákonné úpravy na podporu primárnej pediatrickej starostlivosti.

Stovky pediatrov trvajú na výpovediach z pohotovostných ambulantných služieb. V stredu to potvrdil Výbor Slovenskej spoločnosti primárnej pediatrickej starostlivosti (SSPPS) Slovenskej lekárskej spoločnosti. Vyzýva poslancov, aby sa zúčastnili na mimoriadnej schôdzi parlamentu a prijali zákonné úpravy na podporu primárnej pediatrickej starostlivosti.

„Predstavitelia politických strán opakovane deklarujú záujem o zachovanie zdravotnej starostlivosti o deti. Ak však nepodporia otvorenie mimoriadnej schôdze o krízových návrhoch na jej stabilizáciu, budú to prázdne frázy svedčiace o nezáujme o zdravie detí,“ uviedli pediatri v stanovisku.

Upozornili, že zostávajú vo výpovediach zo zmlúv alebo v nezmluvných vzťahoch s poskytovateľmi ambulantnej pohotovostnej služby. Ďalšie kroky majú závisieť najmä od postoja politikov a výsledku mimoriadnej schôdze parlamentu.

Situácia v zdravotníctve je aktuálne kritická

Výbor SSPPS upozornil, že situácia v primárnej pediatrii je kritická a reálne v blízkej budúcnosti hrozí nedostupnosť zdravotnej starostlivosti o deti. Minister zdravotníctva Michal Palkovič a predseda vlády Ľudovít Ódor podľa SSPPS docenili vážnosť situácie a pripravili záchranný balík pre pediatriu.

25. mája 2024, 17:30 Čas čítania 0:11 KVÍZ: Ako dobre poznáš Trenčín? Otestuj svoje znalosti o meste, ku ktorému sa viaže desivá povesť KVÍZ: Ako dobre poznáš Trenčín? Otestuj svoje znalosti o meste, ku ktorému sa viaže desivá povesť

Upozornil, že ak nebude prioritou akejkoľvek vlády a parlamentu záchrana zdravotníctva, zdravie populácie sa bude naďalej zhoršovať. Podľa pediatrov by preto malo ísť o jednu z nosných tém volieb.

Parlament by sa mal návrhom na skrátenie fungovania ambulantných pohotovostí z 22.00 h na 20.00 h a zvýšením poplatkov za ich neodôvodnenú návštevu, rovnako aj urgentov zaoberať na mimoriadnej schôdzi. Pediatri vyzývajú okrem poslancov aj rodičov, aby zmeny akceptovali.

Rezort ich navrhol po tom, čo vyše 410 pediatrov podalo ku koncu júna výpoveď z ambulantných pohotovostných služieb pre nedostatok personálu a ich preťaženosť. Na opatreniach sa zhodli zástupcovia ambulancií aj nemocníc.

Situácia v primárnej pediatrii je momentálne kritická. Podľa Výboru Slovenskej spoločnosti primárnej pediatrickej starostlivosti hrozí, že v blízkej budúcnosti nebude dostupná zdravotná starostlivosť o deti.
Situácia v primárnej pediatrii je momentálne kritická. Podľa Výboru Slovenskej spoločnosti primárnej pediatrickej starostlivosti hrozí, že v blízkej budúcnosti nebude dostupná zdravotná starostlivosť o deti. Zdroj: TASR/Miroslava Mlynárová
Domov
Zdieľať
Diskusia