Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
Viktor Kniš
31. augusta 2023 o 6:45
Čas čítania 1:21

Japonský premiér zjedol rybu z vôd neďaleko poškodenej jadrovej elektrárne. Ľudí chce presvedčiť, že konzumácia je bezpečná

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Zámerom bolo podporiť produkty z oblasti, ktorú pred 12 rokmi zničilo zemetrasenie a prívalová vlna cunami, pričom zapríčinili jednu z najhorších jadrových katastrof na svete.

Japonský premiér Fumio Kišida zjedol v stredu bezpečnú a lahodnú rybu z oblasti Fukušimy len niekoľko dní po tom, čo začali z poškodenej jadrovej elektrárne vypúšťať odpadovú vodu do Tichého oceánu. 


Videozáznam premiéra Kišidu, ako je rybu z prefektúry Fukušima, zverejnil na sociálnych sieťach jeho úrad. Čína zakázala všetok dovoz rýb a morských plodov zo susedného Japonska v reakcii na vypúšťanie upravenej odpadovej vody, ktoré sa začalo 24. augusta.
„Je to veľmi dobré,“ povedal Kišida, keď prežúval kúsok ryby. Vyzval divákov, aby aj oni ochutnali „bezpečné a lahodné“ japonské ryby a podporili tým severovýchodnú prefektúru Fukušima.


Video podfarbené veselou hudbou ukazuje konzervatívneho lídra s troma ďalšími ministrami, ako si v jeho úrade dávajú sašimi, varenú bravčovinu, ovocie, ryžu a zeleninu z oblasti Fukušimy.


Zámerom bolo podporiť produkty z oblasti, ktorú pred 12 rokmi zničilo zemetrasenie a prívalová vlna cunami, pričom zapríčinili jednu z najhorších jadrových katastrof na svete.
Už pred vypúšťaním odpadovej vody z poškodenej elektrárne Fukušima sa rybársky priemysel v Japonsku obával, ako to ovplyvní dobrú povesť japonských morských rýb.


Vypúšťanie zriedenej a upravenej odpadovej vody bude podľa predpokladov trvať desaťročia. Zároveň to dovolí technikom začať odstraňovať vysoko nebezpečné rádioaktívne palivo z troch poškodených reaktorov elektrárne. Šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi v stredu zopakoval, že vypúšťaná voda je bezpečná.


Na japonské školy a konzuláty v Číne hádzali protestujúci tehly a vajcia. Tokio odporučilo svojim občanom, ktorí sa tam nachádzajú, aby sa ukazovali na verejnosti čo najmenej. Podniky v Japonsku zaplavili aj obťažujúce telefonáty z čínskych telefónnych čísiel.


Kišida má vo štvrtok navštíviť hlavný rybí trh v Tokiu s názvom Tojosu, aby ochutnal ďalšie ryby z Fukušimy.


Veľvyslanec USA v Japonsku Rahm Emanuel chce takisto podporiť krajinu svojho pôsobenia, a preto vo štvrtok navštívi oblasť Fukušimy a zje ryby ulovené v oceáne v tejto lokalite.

Domov
Zdieľať
Diskusia