Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
Radka Klučárová TASR
21. septembra 2023, 20:00
Čas čítania 0:47

Rusko zakázalo vývoz benzínu a nafty. Budú ju posielať už len do týchto krajín (+ zoznam)

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Cena benzínu v Rusku tento týždeň vyletela na rekordnú úroveň, čiastočne z dôvodu slabšieho rubľa, rastúcich globálnych cien ropy a opráv v rafinériách, ktoré obmedzujú dodávky.

Ruská vláda vo štvrtok oznámila, že dočasne obmedzuje vývoz benzínu a motorovej nafty, aby sa vyhla ich nedostatku na domácom trhu. Krajina zakázala export do väčšiny krajín. Výnimkou sú Arménsko, Bielorusko, Kazachstan a Kirgizsko.


Cena benzínu v Rusku tento týždeň vyletela na rekordnú úroveň, čiastočne z dôvodu slabšieho rubľa, rastúcich globálnych cien ropy a opráv v rafinériách, ktoré obmedzujú dodávky.


Oznámenie vlády prichádza niekoľko týždňov po tom, ako sa Moskva rozhodla predĺžiť dobrovoľné zníženie dodávok ropy na svetové trhy do konca tohto roka v koordinovanom kroku so Saudskou Arábiou v snahe podporiť globálne ceny komodity.

Moskva chce stabilizovať ceny pohonných látok

„Vláda zaviedla dočasné obmedzenie vývozu automobilového benzínu a motorovej nafty s cieľom stabilizovať domáci trh,“ uviedol vo štvrtok kabinet, podľa ktorého má toto rozhodnutie stabilizovať ceny pohonných látok na domácom trhu. Vláda nespresnila, aké opatrenia budú zavedené. Uviedla len, že obmedzenia pomôžu „nasýtiť trh s palivami“ a znížiť ceny na čerpacích staniciach.


Ruskí poľnohospodári v niektorých regiónoch nemohli zozbierať obilie pre nedostatok paliva pre poľnohospodárske stroje, informovali miestne médiá. Zdražovanie palív prichádza v čase, keď ruská centrálna banka varuje, že rast hospodárstva sa má v druhej polovici roku 2023 spomaliť, pričom inflácia prekročí cieľ banky na úrovni štyroch percent.

ropa
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák
Domov
Zdieľať
Diskusia