Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
16. októbra 2023, 8:49
Čas čítania 0:56

Niektorým Slovákom výrazne narástli platy. V týchto odvetviach majú dôvod na radosť

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Najpomalšie rástol IT sektor.

Priemerná hrubá mesačná mzda stúpla v 1. štvrťroku 2023 ročne o 9,5 %. Avšak pri reálnej mzde hovoria odborníci o poklese. Po započítaní vplyvu inflácie, ktorá bola medziročne na úrovni 15,1 %, totiž priemerná reálna mzda v rovnakom období medziročne klesla o 4,9 %.

Najpomalšie rástli mzdy v IT sektore, pracovníci v priemysle si prilepšili najviac. Vyplýva to z prieskumu agentúry Grafton, ktorý zisťoval finančné ohodnotenie pri stovkách pracovných pozícií v ôsmich kľúčových odvetviach.


„Hoci nedávne štatistiky hovoria o poklese reálnych miezd, osobne si myslím, že sa pomaly, ale isto dostávame do fázy, keď sa tento pokles zastavuje. Ak sa totiž pozrieme na aktuálne čísla, trend je celkom jasný, inflácia sa neustále znižuje a v auguste bola na úrovni 8,9 %. Naproti tomu rast miezd pokračuje,“ uviedol riaditeľ personálnej agentúry Grafton Slovakia a Gi Group Martin Malo.


V 1. kvartáli tohto roku vzrástla priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve na Slovensku o 9,5 %, v 2. kvartáli o 9,9 %. Rast miezd tak stačí podľa Mala pokrývať infláciu a reálne mzdy začínajú rásť. Prieskum ukázal, že mzdy rástli najmenej v oblasti IT. Na mnohých pozíciách v tomto sektore ostali na rovnakej úrovni ako v minulom roku.

Platy rástli najvýraznejšie v sektore inžinieringu a výroby. Vo výrobe sa navyše mzdy zvyšovali paušálne. Platy rástli rýchlejšie aj pri pracovných pozíciách, v ktorých sú zárobky najnižšie, či v oblasti ľudských zdrojov a obchodu. Tlak na rast miezd je aj pri pozíciách s nedostatkom pracovníkov.

Peniaze
Zdroj: pickpik.com
Domov
Zdieľať
Diskusia