Čurillovcom sa pred voľbami vyhrážali viacerí politici vrátane Roberta Fica či Šutaja Eštoka, ktorý je nominantom strany Hlas-SD na ministra vnútra.
Skupine vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry okolo policajta Jána Čurillu udelila špeciálna prokuratúra status chránených oznamovateľov. Dostali sa tak pod ochranu Úradu na ochranu oznamovateľov, z čoho vyplýva, že na nich nasledujúce roky poslanci NR SR nebudú môcť siahnuť, upozornil denník SME.
Z udeleného statusu chráneného oznamovateľa vyplýva, že „zamestnávateľ nemôže urobiť akýkoľvek pracovnoprávny úkon voči oznamovateľovi, s ktorým oznamovateľ nesúhlasí, bez súhlasu úradu“. A to až tri roky od uzavretia vyšetrovania sporných káuz.
Vyšetrovatelia NAKA tak nebudú môcť byť postavení mimo služby po nástupe nového ministra vnútra za Hlas-SD. Ten vymenuje svojho nominanta na post policajného prezidenta po Štefanovi Hamranovi, ktorý už avizoval odchod.
Vyhrážky zo strany politikov
Status skupinu vyšetrovateľov chráni pred prípadnou snahou novej vlády o ich odstránenie. Takéto počínanie by poslancom musel odsúhlasiť Úrad na ochranu oznamovateľov a jeho šéfka Zuzana Dlugošová.
Špeciálna prokuratúra status udelila približne 15 ľuďom, ktorí požiadali o ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti. Urobili tak na základe kauzy Rozuzlenie a vojny v polícií. Problémom je vyšetrovanie káuz, ktoré siahajú až do vlády Smeru. Čurillovcov začala policajná inšpekcia v roku 2021 stíhať pre podozrenia, že manipulujú vyšetrovanie citlivých káuz.
Vykonštruované obvinenia sa s vyšetrovateľmi vlečie až doteraz. Skupina iba deň pred voľbami do NR SR podala trestné oznámenie na Roberta Fica, Roberta Kaliňáka, Maroša Žilinku a ďalších ľudí a zároveň podala žiadosť o udelenie statusu chráneného oznamovateľa.
Poslanec za stranu SNS Tomáš Taraba dnes v televízii TA3 avizoval, že Úrad na ochranu oznamovateľov by chcel zrušiť. V tom čase ešte nebola verejná informácia o tom, že vyšetrovatelia NAKA získali túto ochranu.