Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Viktor Kniš
26. októbra 2023, 12:31
Čas čítania 0:54

Čo plánuje nový minister Drucker so školstvom na Slovensku? Prezradil, čo chystá a na ktoré školy sa zameria

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Prioritou je zlepšiť prístup k základnému vzdelávaniu pre deti z generačnej chudoby.

Jednou z priorít nového ministra školstva Tomáša Druckera (Hlas-SD) je kurikulárna reforma. Chce takisto zlepšiť stredné odborné vzdelávanie a skvalitniť vysoké školy. Dôležitou oblasťou je pre neho aj prístup ku kvalitnému základnému vzdelaniu pre deti z generačnej chudoby. Uviedol to na štvrtkovej tlačovej konferencii.


„Som manažér a záleží mi na tom, aby veci, ktoré fungujú, pokračovali. Našou úlohou bude, aby sme implementovali správne kurikulárnu reformu,“ uviedol. Zároveň chce poskytovať pomoc a podporu učiteľom pri transformácii vedomostného vzdelávania na kombináciu vedomostí a zručností.


Zlepšiť chce aj stredné odborné vzdelávanie, aby bolo viac absolventov na trhu práce a zvýšila sa kvalita budúcich uchádzačov o vysokoškolské vzdelanie. Zastáva tiež myšlienku výsledkovo orientovaného riadenia VŠ. „Som veľmi rád, že na ministerstve sa už započal projekt s takzvanými výkonnostnými zmluvami,“ poznamenal s tým, že chce skvalitniť VŠ, aby si väčší počet budúcich študentov VŠ vyberal aj tie slovenské. Veda a výskum by podľa neho takisto mali byť orientované na výsledky a kvalitu.


Drucker je presvedčený, že v oblasti inklúzie a desegregácie je povinnosťou štátu pomôcť každému dieťaťu pri vzdelávaní, aby mohlo v dospelosti viesť kvalitný a plnohodnotný život. Prioritou je zlepšiť prístup k základnému vzdelávaniu pre deti z generačnej chudoby. Týmto deťom sa podľa jeho slov často nedostáva základný predpoklad budúceho kvalitného života, pretože nezvládajú základnú školskú dochádzku. Chce tiež, aby sa podarilo zmysluplne a účelne vyčerpať peniaze z európskych fondov.

Domov
Zdieľať
Diskusia