Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
Viktor Kniš
28. októbra 2023 o 7:37
Čas čítania 1:15

Obľúbená sieť naznačuje veľkú expanziu. V hlavnom meste potrebujeme až 3-krát viac odberných miest, tvrdí šéf Packety

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Napríklad v susednom Poľsku, ktoré je v rámci EÚ v tomto smere lídrom, je to až 38 výdajných miest alebo boxov na 10-tisíc obyvateľov.

Bratislava potrebuje trikrát viac samoobslužných boxov a výdajných miest, aby dokázala pokryť všetky požiadavky svojich obyvateľov v súvislosti s rastúcim objemom elektronického obchodu. Uviedla to spoločnosť Packeta, pôsobiaca v doručovaní zásielok a logistike.

Zároveň bude podľa spoločnosti nutné pracovať aj na navýšení kapacity, ktorá by mala vzrásť približne na päťnásobok.


„Štúdia švajčiarskej spoločnosti UPIDO odhaduje, že vďaka neustále rastúcej popularite e-shopov sa objem zásielok z nich v rámci EÚ a Veľkej Británie do roku 2029 zdvojnásobí na približne 30 miliárd eur ročne. Aj v slovenských mestách a obciach preto bude musieť pribudnúť výrazne viac samoobslužných boxov a výdajných miest, ktoré sú najlepším nástrojom v snahe znižovať emisie vyprodukované v súvislosti s doručovaním,“ spresnila spoločnosť.

Poľsko ich má až 3-krát viac

„Dáta hovoria jasne. Ak zrátame naše Z-Boxy a výdajné miesta spolu s výdajnými miestami a boxami konkurencie, pre stále rastúci počet objednávok z e-shopov dnes máme na Slovensku k dispozícii približne 12 výdajných miest alebo boxov na 10 000 obyvateľov. Napríklad v susednom Poľsku, ktoré je v rámci EÚ v tomto smere lídrom, je to až 38 výdajných miest alebo boxov na 10 000 obyvateľov a podobné je to v severských krajinách,“ vysvetlil výkonný riaditeľ Packety Alexander Jančo.


Samoobslužné boxy a výdajné miesta podľa Packety zohrávajú kľúčovú úlohu pri znižovaní uhlíkovej stopy e-commerce doručovania zásielok.

„Keďže počet zásielok neustále stúpa, výstavba samoobslužných boxov na tých správnych miestach je jednoznačne tou najlepšou a najekologickejšou voľbou, a to nielen pre doručovanie v mestách. Táto forma dokáže výrazne znížiť počet kuriérskych dodávok, ktoré v našich uliciach doručujú zásielky na konkrétne adresy. Tým automaticky znižujeme aj uhlíkovú stopu. Zároveň si uvedomujeme, že zásielkové boxy nesmú narúšať vzhľad našich miest a vytvárať ďalší vizuálny smog,“ povedal Jančo.


Dodal, že Packeta chce k znižovaniu uhlíkovej stopy prispieť aj využívaním elektrických dodávok. Už budúci rok začne s elektrifikáciou svojho vozového parku a kuriérskych dodávok a do roku 2027 bude väčšina z nich plne elektrických.

Domov
Zdieľať
Diskusia