Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
Tímea Krauszová
1. novembra 2023 o 8:39
Čas čítania 1:10

Na mäsových výrobkoch môžu pribudnúť varovania ako na cigaretách. Keď ich ľudia zbadali, volili iné jedlo, ukázala štúdia

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Brutálne obrázky a varovania pred zdravotnými problémami odrádzajú ľudí od cigariet. Nová štúdia ukazuje, že to isté by sme mohli dosiahnuť aj s mäsom – ktoré ubližuje najmä našej planéte.

Zdravotné varovania na škatuľkách cigariet – vrátane obrázkov zničených orgánov – mali vplyv na zníženie počtu fajčiarov na celom svete a na zvýšenie povedomia o zdravotných rizikách, ktoré so sebou fajčenie prináša.

Podľa štúdie z britskej univerzity v Durhame by podobný efekt dosiahli aj varovania na mäse a mäsových produktoch, informujú Euronews. Ľudia by ho zrejme konzumovali menej, čo by pomohlo naplniť ciele v udržateľnosti, ku ktorým sa hlásia aj európske krajiny.

A nepomohlo by to len tvojmu zdraviu, ale aj planéte: konzumácia príliš veľkého množstva mäsa je totiž spojená so zdravotnými problémami, ako je zvýšené riziko určitých typov rakoviny, a mäsový priemysel je veľkým prispievateľom ku klimatickej zmene a k emisiám skleníkových plynov. Výsledky štúdie vedecký tím publikoval v magazíne Appetite.

Ako by vyzerali varovania

Výskumný tím na vzorke 1 001 ľudí vyskúšal, ako by rôzne druhy varovaní na obaloch mäsových produktov odhovorili ľudí od nákupu a konzumácie. Niektoré varovania obsahovali len text, niektoré aj názorné fotografie.

25. októbra 2024 o 13:30 Čas čítania 3:08 Extrémne počasie na Slovensku a jeho budúcnosť: Teplotný stres, absencia snehu či nedostatok vody. Mnohé lokality budú trpieť Extrémne počasie na Slovensku a jeho budúcnosť: Teplotný stres, absencia snehu či nedostatok vody. Mnohé lokality budú trpieť

Ľudí rozdelili na štyri skupiny a ukázali im fotky horúcich jedál z bežných kantín: mäsovú, rybaciu, vegetariánsku a vegánsku verziu rovnakých zapekaných cestovín. K jedlu buď pridali varovanie o rizikách pre zdravie, o hrozbe pre klímu, o potenciálnej pandémii, alebo jedlo prezentovali bez varovania. Vedci sa ich potom pýtali na to, ktoré varovanie znelo najuveriteľnejšie, ktoré u nich vyvolalo pocit úzkosti a malo by potenciál odhovoriť ich od konzumácie.

Podľa záveru štúdie boli všetky varovania efektívne a ľudí odhovorili od výberu mäsitých jedál, vyberali si ich v porovnaní so skupinou bez varovaní o 7 až 10 percent menej. Účastníci za najviac efektívne a dôveryhodné považovali práve varovania týkajúce sa klímy. Jack Hughes, ktorý ako doktorand viedol výskum na univerzite, vraví, že keby sa varovania zaviedli ako celonárodná stratégia, pomohlo by to v znížení skleníkových emisií na čistú nulu.

Domov
Zdieľať
Diskusia