Každoročný prieskum skúma, ako plynule ovládajú obyvatelia jednotlivých krajín anglický jazyk.
Spomedzi ľudí, ktorých prvým jazykom nie je angličtina, vedia najlepšie po anglicky Holanďania. Na druhom mieste je Singapur a na tretom Rakúsko, vyplýva z prieskumu English Proficiency Index 2023, ktorý každoročne realizuje vzdelávacia organizácia EF Education First. Slovensko sa umiestnilo na 18. mieste spomedzi všetkých hodnotených krajín a na 16. mieste v rámci európskych krajín, informujú Správy RTVS.
Mladí ľudia vedia po anglicky najlepšie
Prieskum, do ktorého sa zapojilo 2,2 milióna ľudí zo 113 krajín, rozdelil podľa výsledkov krajiny do piatich úrovní ovládania jazyka – Slovensko je v druhej skupine s vysokou úrovňou. Napriek tomu sme si oproti minulým ročníkom pohoršili, predbehlo nás Poľsko aj Maďarsko. Česko podobne ako naposledy je v rebríčku nižšie ako Slovensko.
„Vysoká úroveň odbornosti angličtiny, ktorú v prieskume Slováci dosiahli, hovorí o tom, že si v tomto jazyku vedia prečítať noviny, rozumejú televíznym programom a nemajú problém pripraviť pracovnú prezentáciu po anglicky,“ povedala pre RTVS Monika Barboráková, country manažérka EF Education First.
Z prieskumu prekvapivo vyplynulo, že najlepšie hovoria po anglicky obyvatelia Košického kraja, najmä samotní Košičania, ktorí získali náskok pred ostatnými mestami a zaradili sa medzi mestá s veľmi vysokou úrovňou angličtiny. Najslabšie dopadli Banskobystrický a Trenčiansky kraj.
Jediná veková skupina, ktorá sa od posledného prieskumu zlepšila, sú mladí ľudia vo veku 21 až 25 rokov, ktorí hovoria po anglicky najlepšie.
Medzinárodné výsledky poukazujú na rozdiel medzi mužmi a ženami
Prieskum sledoval znalosť jazyka aj naprieč kategóriami veku, pohlavia a regiónov. Vo všeobecnosti úroveň angličtiny u mladých klesá, vo veľkej miere za to môžu veľké krajiny ako India a Indonézia, ale podpísala sa pod tým aj pandémia covidu.
Okrem toho sa prehĺbili aj rozdiely medzi mužmi a ženami: angličtina sa u mužov zlepšuje (+14 bodov), no u žien klesá (-19 bodov od roku 2014), uvádza RTVS. Podľa Barborákovej za tým môže byť zaujatosť vzdelávacích systémov či nerovné prístupy k pohlaviam. Rozdiely však nie sú rovnomerné, vo viac ako 60 krajinách je úroveň angličtiny pri oboch pohlaviach porovnateľná alebo rovnaká.
Znalosť anglického jazyka sa zhoršuje v ázijských krajinách, predovšetkým v Japonsku a Číne, na Blízkom východe zas stagnuje. Na druhej strane juhoamerické krajiny sa snažia a každým rokom sa ich znalosť zlepšuje takmer všade s výnimkou Mexika.