Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
17. novembra 2023 o 13:45
Čas čítania 1:43

Na chlieb dnes Slováci musia pracovať dvakrát dlhšie ako pred revolúciou. Na auto či televízor však robíme mnohonásobne menej

Kategória:
Ekonomika
Uložiť Uložené

Nežná revolúcia pre Slovákov priniesla výrazné zmeny aj v spotrebe a nakupovaní.

Od novembra 1989 pribudli obchody, na kúpu väčšiny tovarov sa pracuje kratšie. Kvôli novému bývaniu však treba stráviť v práci oveľa viac času ako kedysi. Uviedla to v analýze Eva Sadovská, analytička spoločnosti WOOD & Company.

Na potraviny, elektroniku či auto v priemere pracujeme kratšie

Analytička spresnila, že Slováci začali reálne (teda po očistení o infláciu) zarábať viac ako v roku 1989 až v rokoch 2007 – 2008. „V súčasnosti zarábame v priemere reálne približne o 30 až 35 % viac ako v roku 1989.“

Na nákup mnohých potravín nám dnes stačí v priemere odpracovať kratší čas, pokračuje ďalej Sadovská. „A to aj napriek tomu, že počas vlaňajšieho a tohto roka sme boli svedkami prudkého zdražovania potravín. Platí to najmä pre mäsové výrobky, vajcia, ale aj cukor. O niečo dlhší čas ako kedysi strávime v práci kvôli nákupom niektorých mliečnych výrobkov. Na chlieb dnes však musíme odpracovať dvojnásobne dlhší čas ako kedysi. Cenovo dostupnejšie sú dnes aj oblečenie a obuv,“ doplnila.

17. novembra 2019 o 14:00 Čas čítania 0:00 Za komunistov sa žilo lepšie a november 89 bol sprisahaním? Najväčšie klamstvá o Nežnej revolúcii a socializme v Československu Za komunistov sa žilo lepšie a november 89 bol sprisahaním? Najväčšie klamstvá o Nežnej revolúcii a socializme v Československu

Podstatne kratší čas podľa Sadovskej treba odpracovať na nákup tovarov dlhodobej spotreby. „Napríklad na kúpu farebného televízora sme museli v roku 1989 odpracovať približne 9-násobne dlhší čas ako v dnešnej dobe, keď si chceme zaobstarať LCD televízor. Ak sme si pred vyše tromi dekádami chceli dopriať novú chladničku, stálo nás to päťnásobne viac času stráveného v práci ako dnes. V prípade kúpy automobilu išlo kedysi o viac ako dvojnásobne dlhší odpracovaný čas,“ doplnila.

Priblížila, že v súčasnosti majú Slováci oveľa viac možností, kde a ako nakupovať. Podľa najaktuálnejších údajov štatistického úradu dosiahla v roku 2021 predajná plocha obchodov 4,03 milióna m2. Na jedného Slováka tak pripadá približne 0,74 m2 z plochy obchodov.

Nežná revolúcia
Zdroj: archív TASR

Úplne iná situácia bola podľa nej v porevolučných rokoch, v roku 1993 predajná plocha obchodov bola viac ako štvornásobne menšia v porovnaní so súčasnosťou, a to vo výmere 0,93 milióna m2. Na jedného obyvateľa Slovenska tak vtedy pripadalo iba 0,18 m2 z plochy obchodov.

Na jeden meter bytu dnes pracujeme osemkrát dlhšie

Zaujímavou oblasťou sú podľa Sadovskej byty a ich cenový vývoj. „Do roku 1989 sa byty prideľovali vo veľkej miere zadarmo alebo stáli 20- až 40-tisíc Kčs (korún československých). Za posledné desaťročia vznikol štandardný trh s bývaním a záujemcovia si môžu vyberať z podstatne širšej ponuky. Ceny bytov však vzrástli niekoľkonásobne, na desiatky až stovky tisíc eur. Dnes tak na kúpu nehnuteľnosti musíme pracovať oveľa dlhšie ako pred revolúciou.“

14. novembra 2024 o 13:00 Čas čítania 0:22 KVÍZ: Vieš, čo je šrajtofla alebo erteple? Otestuj svoje znalosti záhoráčtiny KVÍZ: Vieš, čo je šrajtofla alebo erteple? Otestuj svoje znalosti záhoráčtiny

V roku 1989 vychádzal podľa analytičky jeden m2 na päť dní strávených v práci, dnes je to osemnásobne viac, teda pracujeme naň vyše 40 dní. „Bez hypotéky či úveru na bývanie sa dnes mnohé slovenské domácnosti pri kúpe nehnuteľnosti nezaobídu,“ dodala Sadovská.

Domov
Zdieľať
Diskusia