Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
18. novembra 2023, 16:30
Čas čítania 0:50

Elon Musk dnes nemá svoj deň: Raketa Starship po štarte vybuchla

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Prvý pokus odštartovať túto raketu sa uskutočnil v apríli a skončil sa podobne.

Druhý pokus odštartovať raketu Starship spoločnosti SpaceX v sobotu zlyhal. Niekoľko minút po štarte po oddelení od nosnej rakety vesmírna loď vybuchla. TASR o tom informuje na základe správ agentúr AP a AFP.


„Neuveriteľne úspešný deň... aj keď sme zažili... rýchle neplánované rozloženie superťažkého urýchľovača a lode,“ uviedol moderátor živého vysielania na stránkach SpaceX.


Dvadsaťminútové štartovacie okno otvorili o 07.00 h miestneho času (14.00 h SEČ). Podľa plánu mala kozmická loď Starship s veľkosťou 121 metrov po štarte z kozmodrómu v Boca Chica v americkom Texase dosiahnuť výšku 240 kilometrov, obletieť okolo Zeme a po asi jeden a pol hodine dopadnúť do Tichého oceánu neďaleko Havajských ostrovov.


Prvý pokus odštartovať túto raketu sa uskutočnil v apríli. Kozmickej lodi sa však vtedy nepodarilo úspešne odpojiť od prvostupňovej rakety, celá súprava začala klesať a napokon po štyroch minútach od štartu vybuchla a zrútila sa do Mexického zálivu. Raketa dokázala vystúpiť do výšky 39 kilometrov.


Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) si loď Starship vybral na pristátie svojich astronautov na povrchu Mesiaca počas misie Artemis 3, ktorá je oficiálne naplánovaná na rok 2025. Astronauti sa na Mesiac vydajú v kapsule Orion, ktorá sa následne spojí s novou verziou lode Starship, predtým umiestnenou na obežnej dráhe Mesiaca. Tá potom bude slúžiť ako lunárny pristávací modul.

Domov
Zdieľať
Diskusia