Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Aneta Gospičová
19. decembra 2023, 9:46
Čas čítania 0:29

K slovenským hraniciam sa valí nový nebezpečný zápal pľúc z Číny. Nákazlivé ochorenie má vážne následky

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Suchý zápal pľúc spôsobuje baktéria Mycoplasma pneumoniae.

V Českej republike vzbudzuje paniku suchý zápal pľúc, ktorý pôvodne pochádza z Číny. V krajine evidujú niekoľko prípadov nakazenia. Infekcia je najrozšírenejšia v Prahe, kde evidujú 20 prípadov nákazy, informuje o tom tn.cz.

„Za najčastejšie detekujúce laboratóriá môžeme považovať nemocničné laboratóriá Fakultnej nemocnice Motol a Fakultnej nemocnice Bulovka, čo sú však ohromné ​​nemocnice s veľkou spádovou oblasťou, ale ani tam nedosahujeme v období od 40. do 48. kalendárneho týždňa viac ako 20 záchytov,“ informuje Helena Jiřincová, lekárka z Národného referenčného laboratória.

Mycoplasma pneumoniae je baktéria, ktorá spôsobuje suchý zápal pľúc a žije parazitickým spôsobom. „Antibiotiká nie sú bakteriocídne, nezabíjajú mykoplazmu, iba ju zastavujú. Musí sa tak užívať dlhšie. Je potrebné používať antibiotiká špecifické práve na zastavenie tohto patogénu,“ informuje lekárka o liečbe. 

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Zdroj: Pixabay.com
Domov
Zdieľať
Diskusia