Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
10. januára 2024, 18:26
Čas čítania 1:27

Maturant z Košíc vyrobil bombu, no vraj ju nechcel použiť. Súd rozhodol, že je vinný

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Samosudca schválil dohodu o vine a treste.

Špecializovaný trestný súd, pracovisko Banská Bystrica, uznal v stredu košického maturanta Matúša Mamáka za vinného z viacerých trestných činov viažucich sa k podpore terorizmu a odsúdil ho na úhrnný trest odňatia slobody v trvaní tri roky s podmienečným odkladom na skúšobnú lehotu štyri roky. Rozsudok je právoplatný.


Samosudca schválil dohodu o vine a treste. Podmienkou na jej uzavretie je plné priznanie viny, vzdanie sa práva na verejný proces, ako aj možnosti odvolať sa.

Z čoho všetkého ho obvinili? 

Mladík bol obvinený z toho, že verejne prostredníctvom sociálnych sietí podnecoval na spáchanie niektorého z trestných činov terorizmu a schvaľoval ho. Získal a poskytol znalosti metód a techník na výrobu výbušnín a iných nebezpečných látok na tieto účely a osvojil si tiež zručnosti na ich výrobu. Rovnako čelil obvineniu za to, že rozširoval extrémistický materiál a verejne, najmä použitím hesiel, prejavoval sympatie k skupine, hnutiu alebo ideológii smerujúcich k potlačeniu základných práv a slobôd.


Mamáka, v tom čase študenta tretieho ročníka, zadržala Národná kriminálna agentúra vlani v júni priamo na jednej zo stredných škôl v Košiciach. Akciu pod krycím názvom Frajer vykonala na základe operatívnych poznatkov, ako aj informácií od zahraničných vyšetrovacích orgánov. Počas domových prehliadok u neho zaistili chemické látky, ktoré je možné použiť pri výrobe výbušnín a pyrotechniky, dátové nosiče, trhavinu, ako aj návod na výrobu bômb.

1. marca 2024, 9:30 Čas čítania 3:47 Bývalý erotický salón v Bratislave pretvorili na moderné bistro. Chystajú unikátny koncept pod holým nebom Bývalý erotický salón v Bratislave pretvorili na moderné bistro. Chystajú unikátny koncept pod holým nebom

„Špecializovaný trestný súd sa stotožnil s návrhom prokurátora a potvrdil dohodu o vine a treste vyhláseným rozsudkom. V tejto trestnej veci sa pristúpilo k mimoriadnemu zníženiu trestu odňatia slobody pod zákonom stanovenú trestnú sadzbu, a to vzhľadom na okolnosti prípadu a pomery páchateľa,“ konštatoval prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry. Mamákovi hrozilo 7 až 15 rokov.

Slová mladého stredoškoláka

„Nikomu som nič neurobil, nechcel som nikomu ublížiť alebo uškodiť. Bola u mňa nájdená trhavina, ale iba v malom množstve. Nechcel som ju použiť na žiadnu trestnú činnosť. Bol to taký malý pokus, ktorý som chcel vyskúšať,“ reagoval odsúdený stredoškolák, ktorý trest považuje za primeraný. Je v maturitnom ročníku a tvrdí, že chémiu miluje, aj preto ju chce študovať na vysokej škole.


Rozširovanie extrémistických materiálov ľutuje, mal vtedy 17 rokov a vraj ho stiahli do viacerých skupín na sociálnych sieťach, ktoré však neskôr sám opustil. Rovesníkom dáva radu, aby nič podobné nikdy nerobili.

Ilustračná fotka.
Ilustračná fotka. Zdroj: TASR/Erika Ďurčová
Domov
Zdieľať
Diskusia