Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
12. januára 2024, 7:50
Čas čítania 0:52

Tesla musela pozastaviť výrobu v kľúčovej krajine. Majú problém so súčiastkami, vysvetlenie je však jednoduché

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Výroba sa v plnom rozsahu opäť obnoví až v polovici februára.

Výrobca elektromobilov Tesla v piatok oznámil, že na dva týždne pozastavuje väčšinu produkcie vo svojom závode v Nemecku. Odôvodnil to nedostatkom súčiastok, ktorých dodávky meškajú v dôsledku útokov jemenských povstalcov na plavidlá v Červenom mori, informuje agentúra AFP.

Vyhlásenie Tesly

K pozastaveniu výroby prišlo len niekoľko hodín po tom, čo Spojené štáty a Británia v noci na piatok podnikli údery na ciele jemenských povstalcov v reakcii na ich útoky na námornú dopravu.


Tesla vo vyhlásení uviedla, že útoky v Červenom mori spôsobili meškanie, ktoré vytvorilo „medzeru v dodávateľských reťazcoch“, čo viedlo k pozastaveniu výroby v závode juhovýchodne od Berlína „s výnimkou niekoľkých sektorov“. Ako dodala, výroba sa v plnom rozsahu obnoví od 12. februára.

Lodné spoločnosti menia svoje štandardné dopravné trasy 

Od začiatku vojny v Pásme Gazy medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas spred vyše troch mesiacov Iránom podporovaní húsijskí povstalci zintenzívnili útoky na námorné aj vojenské plavidlá v Červenom mori, čo odôvodnili solidaritou s Palestínčanmi v Gaze.


V dôsledku útokov sa viaceré prepravné lodné spoločnosti rozhodli vyhnúť trase cez Suezský prieplav, pričom boli nútené zvoliť oveľa dlhšiu cestu okolo najjužnejšieho cípu Afriky, Mysu dobrej nádeje.


Tesla otvorila továreň pri Berlíne v roku 2022. Podľa údajov spoločnosti teraz zamestnáva približne 11 500 ľudí a ročne vyprodukuje až 250 000 automobilov. V budúcnosti plánuje závod rozšíriť a výrobu zdvojnásobiť. 

Elon Musk
Elon Musk v elektromobile Tesla. Zdroj: Getty Images/J. Emilio Flores/Corbis
Domov
Zdieľať
Diskusia