Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
TASR
29. januára 2024, 21:01
Čas čítania 0:54

Ceny tepla za rok 2024 sú známe. Koľko zaplatia Slováci za kúrenie?

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Ceny budú v porovnaní s rokom 2023 podobné.

Pre väčšinu odberateľov sa cena tepla na rok 2024 nezmení oproti jeho cene v roku 2023. Podľa Slovenského zväzu výrobcov tepla (SZVT) je to vďaka cenovému stropu, ktorý je nariadením vlády stanovený na rovnakej úrovni ako na rok 2023, respektíve na úrovni ceny tepla z roku 2022 zvýšenej o 20 eur na megawatthodinu (MWh) s DPH. 

„Tohtoročné náklady na teplo budú mať odberatelia približne na rovnakej úrovni ako minulý rok, ak výrazne nezmenia svoje požiadavky na tepelný komfort, respektíve nepríde extrémne silná a dlhá zima,“ uviedol predseda predstavenstva SZVT Stanislav Janiš.

Medzi vybrané skupiny odberateľov tepla spadajú podľa SZVT okrem odberateľov tepla v bytových objektoch aj odberatelia v zariadeniach sociálnych služieb, v prevádzkach zariadení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately a v študentských domovoch.

Niektorí dodávatelia ceny zvýšia

Zväz však upozornil, že budú aj takí dodávatelia, ktorí budú v roku 2024 fakturovať odberateľom vyššiu cenu tepla ako v predošlom roku. Podľa Janiša však ich zvýšená cena na rok 2024 cenu tepla určenú štátom neprekročí.

26. februára 2024, 16:30 Čas čítania 18:31 Veľký rozhovor s Ivanom Korčokom: Hovoriť Ukrajincom, aby sa vzdali, je pokrytecké a zbabelé Veľký rozhovor s Ivanom Korčokom: Hovoriť Ukrajincom, aby sa vzdali, je pokrytecké a zbabelé

„K zvýšeniu cien tepla dôjde napríklad u tých dodávateľov, ktorým sa k 31. decembru 2023 skončil viacročný kontrakt s nízkou cenou zemného plynu. Títo dodávatelia, vďaka výhodným podmienkam na nákup plynu, mali v roku 2023 nižšiu cenu tepla, ako bola štátom zastropovaná cena tepla, keďže ich cenový nárast na rok 2023 nepresiahol 20 eur/MWh oproti cene tepla v roku 2022,“ dodal zväz.

radiátor
Zdroj: Pixabay
Domov
Zdieľať
Diskusia