Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
Samuel Valent
2. februára 2024, 17:40
Čas čítania 0:53

Veľké množstvo seniorov môže požiadať o extra zvýšenie dôchodku. Musia však splniť tieto podmienky

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Týka sa to seniorov, ktorým sa zhoršil zdravotný stav.

Množstvo seniorov, ktorí poberajú invalidný dôchodok, má nárok na jeho zvýšenie. Požiadať oň môžu tí, ktorým sa zhoršil zdravotný stav. Upozornil na to portál Plus jeden deň.

Výška invalidného dôchodku závisí hlavne od zdravotného stavu seniora. Poberateľ, ktorý chce požiadať o jeho zvýšenie, musí najskôr Sociálnej poisťovni poslať návrh na prehodnotenie svojho zdravotného stavu. Následne absolvuje lekárske vyšetrenie u príslušného špecialistu, ako je napríklad neurológ, ortopéd či kardiológ. S jeho pomocou sa totiž zdokumentuje možné zhoršenie zdravotného stavu dôchodcu.

O zvýšení rozhoduje posudkový lekár

Ak výsledky potvrdia zhoršenie zdravotného stavu seniora, ten musí napísať žiadosť o prehodnotenie zdravotného stavu a odovzdať potrebné tlačivá v pobočke Sociálnej poisťovne v mieste trvalého bydliska. Posudkový lekár následne na základe vyšetrení rozhodne, či sa u seniora zmenil stupeň invalidity.

Výška invalidného dôchodku sa odvíja od tzv. miery poklesu percentuálnej schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť. Na základe nej rozhodujú o výške invalidného dôchodku.

1. marca 2024, 9:30 Čas čítania 3:47 Bývalý erotický salón v Bratislave pretvorili na moderné bistro. Chystajú unikátny koncept pod holým nebom Bývalý erotický salón v Bratislave pretvorili na moderné bistro. Chystajú unikátny koncept pod holým nebom

Seniori, u ktorých je táto miera nižšia ako 40 %, nemajú nárok na vyplácanie invalidného dôchodku. Tí, ktorí sa nachádzajú v rozmedzí od 41 % do 71 %, majú nárok na určité percento z vypočítaného invalidného dôchodku. Ak posudkový lekár potvrdí, že sa ich zdravotný stav zhoršil, toto percento sa im môže zvýšiť. Na základe toho im následne narastie aj výška invalidného dôchodku.

Seniori s priznanou invaliditou nad 70 % majú nárok na celý vypočítaný invalidný dôchodok. Ich sa možné zvýšenie netýka.

Domov
Zdieľať
Diskusia