Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR Eva Thonhauserová
8. februára 2024, 16:59
Čas čítania 0:56

PREHĽAD: Ministerstvo zvyšuje sumy za cestovné náhrady

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Verejnosť sa môže zapojiť do prípravy právneho predpisu v pripomienkovom konaní do 12. februára.

Pri pracovných cestách sa suma cestovných náhrad pre jednostopové vozidlá, ako je napríklad motocykel či skúter, môže zvýšiť z 0,071 eura na 0,075 eura. Pre osobné cestné motorové vozidlá z 0,252 eura na 0,265 eura.

Vyplýva to z návrhu opatrenia ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny o sumách základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách predloženého do medzirezortného pripomienkového konania.

Prečo mení ministerstvo sumy? 

Rezort práce argumentuje tým, že sumy základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách boli naposledy zvýšené opatrením ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny o sumách základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách s účinnosťou od 1. júna 2023. Bolo to určené na základe indexu cien položiek spojených s prevádzkou motorových vozidiel za február 2023.


V zmysle mechanizmu zvyšovania súm základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel bola podľa ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny splnená podmienka na ich zvýšenie, a to na základe štatistických údajov za december 2023.


„V mesiaci december 2023 dosiahol mesačný kumulovaný index cien položiek spojených s prevádzkou motorových vozidiel hodnotu 105,0, čo predstavuje oproti základni zvýšenie o 5,0 percentuálneho bodu. Za základňu sa považuje príslušný kalendárny mesiac, podľa ktorého boli naposledy opatrením upravené sumy základnej náhrady,“ uvádza rezort práce v materiáli.

Zapojenie verejnosti 

Verejnosť sa môže zapojiť do prípravy právneho predpisu formou zasielania podnetov, návrhov v intenciách vecného zamerania. Na stránke Slov-lex je uvedený dátum konca pripomienkového konania 12. február. 

Ilustračná fotka.
Ilustračná fotka. Zdroj: TASR/Michal Svítok
Domov
Zdieľať
Diskusia