Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
15. februára 2024, 8:20
Čas čítania 1:21

Táto skupina Slovákov nemusí platiť odvody. Ušetria tisícky eur

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Odpustené odvody bude mať väčší okruh potravinárov, a to do 30. júna.

Obdobie uplatňovania si tzv. odvodovej úľavy pre potravinárov sa predĺži do 30. júna 2024. Okruh zamestnávateľov v poľnohospodárskom a potravinárskom sektore, ktorí si môžu túto daňovú úľavu uplatniť, sa rozšíri taktiež. Vyplýva to z vládneho návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorý poslanci Národnej rady SR v stredu definitívne schválili. Rokovali o ňom v skrátenom legislatívnom konaní.

Okruh zamestnávateľov v poľnohospodárskom a potravinárskom sektore sa rozšíri o oblasti vinohradníctva, zeleninárstva, ovocinárstva či o chov hospodárskych zvierat s rastlinnou výrobou. Na rozšírený okruh zamestnávateľov v poľnohospodárskom a potravinárskom sektore sa daňová úľava mala uplatňovať od 1. februára, parlament však nestihol návrh dovtedy prerokovať.

Zamestnávatelia v poľnohospodárskom a potravinárskom priemysle mali od 1. augusta minulého roka do 31. januára tohto roka odpustené odvody najviac v sume 700 eur za každého zamestnanca. Po novom pôjde o sumu najviac 750 eur mesačne za každého zamestnanca, čiže vo výške minimálnej mzdy platnej v tomto roku.

7. apríla 2024, 6:22 Čas čítania 10:56 PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal

Zníženie mzdových nákladov vybraných zamestnávateľov predstavuje podľa Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MSPVR) SR takmer 31 miliónov eur. Celkovo sa zamestnávateľom znížia náklady o 24,15 % vymeriavacieho základu každého zamestnanca, najviac do vymeriavacieho základu vo výške 750 eur.

„Približne 60 % celkových nákladov v sektore ovocinárstva je vynakladaných práve na mzdy pre zamestnancov. V zeleninárstve predstavujú náklady na mzdy približne 20 % a vo vinohradníctve je to okolo 30 %,“ uviedol rezort práce v dôvodovej správe.

Vláda chce väčšiu sebestačnosť potravinárov

Podporením uvedených sektorov sa má zvýšiť ich konkurencieschopnosť a miera sebestačnosti, ktorá napríklad v rámci produkcie ovocia mierneho pásma klesla na Slovensku v roku 2022 na úroveň 30,5 %. Má sa tiež udržať akvakultúra, produkcia ovocia, zeleniny, viniča, ktoré sú už v súčasnosti podľa rezortu práce na nízkej úrovni.

Problematika odpustenia odvodov po schválení novely zákona podliehala v auguste minulého roka ešte schvaľovaciemu procesu Európskej komisie. V septembri minulého roka následne EK schválila schému štátnej pomoci vo výške 70 miliónov eur. Od rozhodnutia EK závisel postup, akým Sociálna poisťovňa bola povinná implementovať legislatívnu úpravu.

Odvodová úľava bude uplatnená na rozšírený okruh zamestnávateľov v poľnohospodárstve a potravinárskom sektore od 1. marca 2024 do 30. júna 2024.

potraviny
Zdroj: TASR/Henrich Mišovič
Domov
Zdieľať
Diskusia