Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
3. marca 2024, 9:57
Čas čítania 0:59

Ochranári varujú pred nebezpečným sršňom. Jeho výskyt treba okamžite nahlásiť, ohrozovať bude aj alergikov

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR prosí o spoluprácu pri sledovaní sršňa ázijského, aby mohla podniknúť kroky na zamedzenie jeho šírenia.

Je vysoká pravdepodobnosť, že invázny sršeň ázijský bude v najbližšom období aj na Slovensku. Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR preto prosí o spoluprácu pri jeho sledovaní. Informuje o tom na svojej webovej stránke v súvislosti s potvrdeným výskytom sršňa vlani v Maďarsku a Česku.


Sršeň ázijský je invázny druh, ktorý bol do Európy zavlečený pravdepodobne prostredníctvom lodnej dopravy. Prvýkrát ho podľa ŠOP spozorovali v juhozápadnom Francúzsku v roku 2004. „Druh prudko zvyšuje svoju populáciu a rýchlo sa šíri, najmä pozdĺž vodných tokov. V západnej Európe sa už niekoľko rokov úspešne rozmnožuje,“ uviedla. Tvrdí, že na Slovensku zatiaľ potvrdený nebol.


„Potenciálny výskyt sršňa ázijského je nutné nahlásiť na Štátnu ochranu prírody SR cez systém rýchleho varovania, dostupný na webstránke ŠOP SR,“ priblížili ochranári. Budú tak schopní efektívnejšie podchytiť jeho prípadný výskyt a podniknúť kroky na zamedzenie jeho šírenia.

Pre viacerých predstavuje hrozbu

Sršeň ázijský predstavuje hrozbu pre opeľovače, včelárov, ovocinárov a aj potenciálnu hrozbu pre alergikov. Napáda a živí sa včelami, ako aj ostatným hmyzom menším od neho, a znehodnocuje ovocie jeho požieraním, opísala ŠOP.


„Zaujímavosťou je, že stavia dve hniezda – jedno jarné menšie si stavia prezimovaná kráľovná, a keď vychová dostatok robotníc, tak si postavia druhé, ktoré sa rýchlo rozrastá a je oveľa väčšie. Poznávacím znamením je vchod zboku, náš sršeň má vchod do hniezda zdola,“ povedali ochranári.


Sršeň ázijský je podľa ŠOP o niečo menší než jeho európsky príbuzný. Má výrazne žlté nohy a sfarbenie na hlave a hrudi je prevažne čierne so širokým oranžovým pásom na brušku.

Sršeň ázijský predstavuje potenciálne riziko aj pre Slovensko.
Sršeň ázijský predstavuje potenciálne riziko aj pre Slovensko. Zdroj: Univerzita Hradec Králové
Domov
Zdieľať
Diskusia