Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
TASR
3. marca 2024, 11:35
Čas čítania 0:58

Investičné služby ponúkajú bez povolenia. Národná banka Slovenska upozorňuje na podozrivú činnosť družstva

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Družstvo AGF COMMUNITY nemá od banky povolenie na poskytovanie investičných služieb ani na zhromažďovanie peňažných prostriedkov do fondov kolektívneho investovania.

Družstvo so sídlom v Považskej Bystrici ponúka a propaguje svoje služby prostredníctvom svojho webového sídla www.agf.community, ako aj prostredníctvom sociálnych sietí. „Družstvo nemá oprávnenie napríklad na poskytovanie investičných služieb ani na zhromažďovanie peňažných prostriedkov do fondov kolektívneho investovania,“ zdôraznila NBS.

Národná banka Slovenska (NBS) na svojej internetovej stránke upozorňuje verejnosť na aktivity družstva AGF COMMUNITY. Družstvu nebolo udelené žiadne povolenie od NBS a nie je zapísané v žiadnom registri vedenom centrálnou bankou.


Centrálna banka upozornila, že má limitované právomoci pri výkone dohľadu nad subjektmi, ktoré nemajú udelené povolenie. Ich klienti majú podstatne nižšiu ochranu zabezpečenú výkonom dohľadu ako v prípade tých, ktorým bolo udelené príslušné povolenie.


„Zverené alebo investované finančné prostriedky nespadajú pod žiadnu garančnú schému, ktorá chráni finančné prostriedky klientov v prípadoch, keď subjekt nie je schopný plniť svoje záväzky, a teda nie sú kryté Fondom ochrany vkladov a ani Garančným fondom investícií,“ priblížila NBS.

Investície treba dôkladne zvážiť

Ľudia by si mali podľa centrálnej banky v prípade záujmu o investovanie na finančných trhoch dôkladne zvážiť, s ktorým subjektom vstúpia do zmluvného vzťahu. Oprávnenie jednotlivých subjektov si môžu preveriť na internetovej stránke NBS. Odporúča dôkladne zvážiť aj všetky riziká, ktoré súvisia s danou investíciou, vrátane vlastných finančných možností, investičných preferencií a schopnosti zvládať prípadné straty.


„Dohľad nad finančným trhom je zo zákona neverejný a NBS preto nezverejňuje prípadné výsledky z vykonaného dohľadu. Vo všeobecnosti však chceme verejnosť ubezpečiť, že NBS vždy vykonáva potrebné kroky a poskytuje súčinnosť aj iným inštitúciám a úradom,“ dodala centrálna banka.

Národná banka Slovenska.
Národná banka Slovenska. Zdroj: archív TASR
Domov
Zdieľať
Diskusia