Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
TASR
10. marca 2024, 17:34
Čas čítania 1:00

Blanár posiela tvrdý odkaz českej vláde. Spochybňuje mierový plán Ukrajiny

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Vyplýva to z ich vyjadrení v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.

Rozhodnutie českého kabinetu odložiť medzivládne konzultácie so Slovenskom je nepochopiteľné. Myslí si to minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer-SD). Považuje to za vstup do kampane pred prezidentskými voľbami. Poslanec Národnej rady (NR) SR Martin Dubéci (PS) to odmieta. Krok českej vlády je podľa neho štandardným diplomatickým nástrojom. Vyplýva to z ich vyjadrení v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.

„Je to jasný diplomatický signál, je to zhoršenie česko-slovenských vzťahov. (...) Je to dosah tzv. suverénnej zahraničnej politiky,“ skonštatoval Dubéci. Zároveň poukázal na kritiku zahraničnej politiky SR aj zo strany iných štátov. „Míľovými krokmi ideme do izolácie,“ doplnil. Minister reagoval, že robia zahraničnú politiku na štyri svetové strany.

Dubéci kritizuje zahraničnú politiku Slovenska

Nesúhlasí s tvrdeniami o izolácii. V tejto súvislosti pripomenul, že česká vláda zrušila len jedno stretnutie. „Jedným dychom dodali, že V4 pokračuje ďalej,“ povedal. Slovensko a Česko majú podľa neho nadštandardný vzťah a rozhodnutie českej vlády na tom nič nezmení. Dubéci takisto skritizoval kroky slovenskej vlády v rámci zahraničnej politiky. Odmietol napríklad stretnutie Blanára s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom. Blanár reagoval, že to bolo súčasťou diplomatického fóra.

7. apríla 2024, 6:22 Čas čítania 10:56 PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal

„Povedal som mu, že vojna na Ukrajine je porušením medzinárodného práva a že je potrebné hľadať mierové riešenie,“ podotkol. Rokovať mali aj o mierovom pláne ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Ten podľa ministra nemá šancu na úspech. Blanár zároveň potvrdil, že Slovensko nepozvali na telekonferenciu o Ukrajine vo Francúzsku. Označil to za pochopiteľné. „Pochopili, že náš názor je, že nebudeme podporovať toto vojnové štváčstvo,“ uzavrel. Poslanec za tým vidí znak izolácie.

Domov
Zdieľať
Diskusia