Zmena klímy spôsobuje topenie ľadovcov, primiešavanie sladkej vody do Atlantiku aj zmeny vetrov.
Nová štúdia publikovaná v odbornom časopise Weather and Climate Dynamics hovorí, že nasledujúce letá v Európe budú oveľa horúcejšie a suchšie ako doteraz.
Odborníci uskutočnili nový výskum v kontexte atmosférickej cirkulácie v Atlantickom oceáne, pričom skúmali anomálie v Severnom Atlantiku. Výskum ukazuje, že topenie ľadovcov a primiešavanie sladkej vody do Atlantického oceánu vedie v Európe k teplejším a suchším letám.
Sladká voda a odklon vetrov
Práve veľké množstvo roztopenej sladkej vody, ktorá prúdi do oceánu, môže narušiť normálnu cirkuláciu oceánov, čo v konečnom dôsledku dokáže ovplyvniť celosvetovú klímu. Nemenej dôležitú úlohu zohrávajú aj vetry, ktoré sa budú v nasledujúcich letách odkláňať na sever nad severný Atlantik.
Primiešavanie sladkej vody do oceánu v kombinácii s odklonenými vetrami spustí reťaz udalostí, ktoré budú spôsobovať čoraz vyššie teploty a častejšie suchá na územiach Európy. To znamená, že zmeny pocítia aj Slováci.
Na to, aby sa dalo počasie počas leta predpovedať presnejšie, bude v rôznych častiach Európy potrebný ešte ďalší výskum. Zmeny globálnej klímy však pociťujeme už aj dnes na extrémnych výkyvoch počasia či na teplotách, ktoré prekonávajú nové rekordy čoraz častejšie.