Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
TASR
15. marca 2024, 11:31
Čas čítania 0:57

Slovenskí potravinári majú problém. Zamestnanci odchádzajú, hrozí zvyšovanie cien za mnohé výrobky

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Pekári tvrdia, že zamestnanosť v pekárenstve je bez zvyšovania miezd neudržateľná.

Obrovský výpadok zamestnancov spôsobí rast odbytových cien pekárskych, cukrárskych aj cestovinárskych výrobkov. Práve cena práce je totiž najvyššou nákladovou položkou v tomto sektore. Upozornil na to Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC) na valnom zhromaždení, ktoré sa konalo 14. marca.

Predseda predstavenstva SZPCC Milan Lapšanský tvrdí, že slovenskí pekári tvoria viac ako tretinu zamestnancov celého potravinárskeho sektora. Lapšanský informoval, že do dôchodku odišlo takmer štvornásobok zamestnancov. 

„Nedostatok zamestnancov sa tak v našej brandži prejavuje oveľa výraznejšie ako v iných oblastiach. Vzhľadom na kritickú situáciu preto dostávame od členov informácie o zvyšovaní miezd zamestnancov, avšak nových zamestnancov je málo a majú vysokú fluktuáciu. Bez ľudí však žiadne potraviny vyrobiť nie je možné,“ uviedol Lapšanský.

Pekári sa sťažujú, že platia vysoké dane

Poznamenal, že takmer 50 % nákladov, ktoré platí zamestnávateľ na zamestnanca, si berie štát vo forme daní a odvodov. „My si prácu našich zamestnancov mimoriadne vážime a chceli by sme im platiť viac, ale z každého eura, ktoré im zaplatíme, si vezme polovicu štát. Veríme, že sociálnodemokratická vláda konečne tento dlhoročný uzol rozsekne a umožní platiť podnikom svojim zamestnancom viac,“ zdôraznil.

7. apríla 2024, 6:22 Čas čítania 10:56 PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal

Tvrdí, že kompenzácie odvodov potravinárom a poľnohospodárom boli znížené v prvom polroku 2024 o viac ako päť miliónov eur. To sa vraj bude odzrkadľovať na cenách výrobkov.

„Pekári nechcú svoje výrobky zdražovať, ale niektorí bývalí predstavitelia štátu, žiaľ, robili všetko pre to, aby to bolo naopak. Na ťahu tak budú obchodné reťazce, ktoré určujú pultové ceny pre spotrebiteľov,“ dodal Lapšanský.

pekáreň
Zdroj: TASR/Roman Hanc
Domov
Zdieľať
Diskusia