Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
TASR
17. marca 2024, 11:35
Čas čítania 1:03

Na Ukrajinu bude možno v určitom okamihu potrebné vyslať francúzskych vojakov, naznačil Macron

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Francúzsko sa podľa jeho slov pripravuje na „všetky scenáre“.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyslovil domnienku, že na Ukrajine bude možno „v určitom okamihu“ potrebné vykonať pozemné operácie zamerané proti ruským silám. Iniciatívu sa však prebrať nechystá, uviedol v rozhovore pre denník Le Parisien, ktorý zverejnili v sobotu. 

Macron ešte vo februári vyvolal rozruch, keď hypoteticky nevylúčil vyslanie západných vojakov na Ukrajinu, čo vyvolalo odpor u ostatných európskych lídrov. Neskôr svoj výrok vysvetlil tým, že to neznamená úvahu o nasadení jednotiek v blízkej budúcnosti, ale že tým otvára debatu o možnostiach ďalšej podpory Kyjeva.

Francúzsko je pripravené na „všetky scenáre“

„Možno v určitom okamihu – nechcem to, nepreberiem iniciatívu – budeme musieť vykonať pozemné operácie, nech už budú akékoľvek, aby sme čelili ruským silám,“ uviedol Macron v rozhovore pre francúzsky denník.


„Sila Francúzska spočíva v tom, že to dokážeme,“ dodal francúzsky prezident s tým, že jeho krajina sa pripravuje na „všetky scenáre“.


Macron, nemecký kancelár Olaf Scholz a poľský premiér Donald Tusk sa v piatok stretli v Berlíne, kde rokovali o spôsoboch podpory Ukrajiny. Lídri tzv. Weimarského trojuholníka sa podľa francúzskeho prezidenta zhodli, že ich cieľom je nikdy nedovoliť Rusku zvíťaziť a podporovať Ukrajincov až do konca.

Na nasadenie vojakov sú rôzne názory 

Rozdiely však naďalej panujú v otázke nasadenia pozemných síl. Zatiaľ čo Macron tvrdí, že európski lídri by si mali ponechať otvorené všetky možnosti vrátane vyslania vojakov na Ukrajinu, opatrnejšie postupujúci Scholz takúto možnosť kategoricky odmieta.


Poľsko zatiaľ jasnú pozíciu k Macronovým vyjadreniam nezaujalo. Tusk koncom februára v Prahe povedal, že Varšava nemá v úmysle vysielať vojakov na Ukrajinu, priamo to však nevylúčil ani sa nevyjadril k možnosti, že tak urobia iné štáty NATO.

Emanuel Macron.
Emanuel Macron. Zdroj: TASR/AP
Domov
Zdieľať
Diskusia