Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
6. apríla 2024, 12:41
Čas čítania 0:56

V Rakúsku sa blíži neodvratná katastrofa. Do pár rokov bude alpská krajina bez ľadu

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Ústup ľadovcov sa za posledných sedem rokov zrýchlil.

V dôsledku rýchleho roztápania ľadovcov v Rakúsku bude pravdepodobne táto alpská krajina o 40 až 45 rokov bez ľadu, uviedla v piatok organizácia Rakúsky alpský klub (ÖAV). 


Najnovšia správa klubu ukázala, že ústup ľadovcov sa za posledných sedem rokov zrýchlil. Organizácia v rokoch 2022 a 2023 pozorovala 93 ľadovcov. V správe uviedla, že 79 ľadovcov ustúpilo v priemere o 23,9 metra, čo predstavuje tretie najväčšie topenie od začiatku meraní v roku 1891.


Najvýraznejší ústup zaznamenal najväčší rakúsky ľadovec Pasterze, ktorý sa zmenšil o 203,5 metra. Rozsiahly úbytok o 127 metrov zaznamenali pri ľadovci Rettenbachferner. Najhorším zaznamenaným rokom topenia v Rakúsku bol rok 2022, keď sa ľadovce zmenšili v priemere o 28,7 metra.

Kedy sa definitívne roztopia?

Alpský klub varoval, že vzhľadom na extrémne otepľovanie v Alpách by ľadovce v Rakúsku mohli do 45 rokov z veľkej časti zmiznúť. Dodal, že reštriktívne opatrenia na ochranu klímy boli zavedené príliš neskoro a miznutie rakúskych ľadovcov v nasledujúcich desaťročiach je nezastaviteľné.


„Za 40 až 45 rokov bude celé Rakúsko takmer bez ľadu,“ povedal vedúci oddelenia alpského klubu pre meranie ľadovcov Andreas Kellerer Pirklbauer.


ÖAV vyzval na zvýšenú ochranu ľadovcov a poznamenal, že rozširovanie lyžiarskych stredísk spôsobilo, že alpské regióny sú pod neustálym tlakom.


Podľa Svetovej meteorologickej organizácie (WMO) zaznamenali významné ľadovce po celom svete najrozsiahlejší úbytok ľadu od začiatku záznamov v roku 1950. Vo Švajčiarsku, ktoré je sídlom WMO, stratili alpské ľadovce za posledné dva roky desať percent svojho objemu.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Zdroj: Unsplash/Joss Woodhead
Domov
Zdieľať
Diskusia