Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Eva Thonhauserová
5. mája 2024, 14:37
Čas čítania 0:57

Nemeckého europoslanca zbili mladíci. K činu sa priznal len 17-ročný tínedžer

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Nemeckého europoslanca napadli štyria mladí muži, keď v Drážďanoch vylepoval predvolebné plagáty svojej strany.

Po útoku na nemeckého europoslanca Matthiasa Eckeho sa v noci na nedeľu polícii v Drážďanoch prihlásil 17-ročný mladík. Povedal, že je páchateľom, ktorý politika zrazil na zem. 


„Tínedžera, ktorý dosiaľ nemal do činenia s políciou, nevzali do väzby, keďže sa nepredpokladá, že by sa začal skrývať,“ uviedla hovorkyňa kriminalistov. Vyšetrovanie pokračuje a polícia sa snaží výpoveď mladíka potvrdiť. Traja ďalší podozriví sú naďalej neznámi.

Ecke je od útoku v nemocnici 

Ecke, ktorý za Sociálnodemokratickú stranu Nemecka (SPD) znova kandiduje do Európskeho parlamentu vo voľbách v júni tohto roka, sa stal obeťou surového útoku v piatok večer. Napadli ho štyria muži, keď v Drážďanoch vylepoval predvolebné plagáty SPD. Politik je odvtedy v nemocnici a museli ho operovať.


Svedkovia opísali útočníkov ako mladých mužov v čiernom oblečení, ktorí vyzerali ako členovia krajne pravicovej scény. Polícia ich vek odhaduje na 17 – 20 rokov, pričom krátko pred útokom na Eckeho zrejme tá istá skupina neďaleko napadla a zranila aj 28-ročného pracovníka kampane Zelených.


Útok na svojho spolustraníka odsúdili nemecký kancelár Olaf Scholz a ministerka vnútra Nancy Faeserová, podľa ktorých sú takéto činy hrozbou pre demokraciu. Solidaritu s Eckem vyjadrila aj predsedníčka EP Roberta Metsolová, ktorá uviedla, že je z útoku zhrozená.

Útoky na politikov 

Počet útokov na politikov parlamentných strán sa v Nemecku od roku 2019 zdvojnásobil, vyplýva z údajov nemeckej vlády zverejnených v januári. Podľa Faeserovej sú za tento nárast čiastočne zodpovední extrémisti a populisti svojimi nenávistnými prejavmi smerovanými proti demokratickým politikom.

Ilustračná fotka.
Ilustračná fotka. Zdroj: TASR/AP
Domov
Zdieľať
Diskusia