Čo sa deje: Prezident verí, že v Rade STVR budú osobnosti, za ktoré sa občania nebudú hanbiť.
- Prezident Peter Pellegrini zdôvodnil podpis zákona o Slovenskej televízii a rozhlase tým, že legislatíva podľa neho nezakladá dôvodné podozrenia z nesúladu s Ústavou SR a nezasahuje do slobody slova.
- Pellegrini v tom nevidí rozpor a ani so súčasnými medzinárodnými normami, ktorými je viazaná SR.
- Zároveň verí, že napriek zmierneniu podmienok na členstvo v Rade STVR zveria príslušné ministerstvá a parlament tieto posty osobnostiam, za ktoré sa občania nebudú musieť hanbiť. Informoval o tom na sociálnej sieti.
Prečo je to dôležité: Od augusta budúceho roka sa začne uplatňovať nariadenie Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie, ktorým sa stanovuje spoločný rámec pre mediálne služby na vnútornom trhu a mení sa smernica zvaná Európsky akt o slobode médií. Pellegrini upozorňuje, že vláda musí posúdiť, či je medzi nariadením a novým zákonom súlad.
Citát: „Ak sa vládna koalícia dovoláva väčšej odbornosti pri riadení verejnoprávneho média, nech k nej sama prispeje zvolením skutočných odborníkov, za ktorých hovorí ich celoživotná práca v mediálnej či ekonomickej oblasti a nie výstrelky na sociálnych sieťach či spochybňovanie základných vedeckých faktov,“ vyhlásil Pellegrini.
Širší kontext: Rozhlas a televízia Slovenska sa mení na Slovenskú televíziu a rozhlas. Riaditeľa bude po novom voliť deväťčlenná rada so štyrmi nominantmi Ministerstva kultúry SR. Vyplýva to zo zákona o STVR, ktorý v pondelok nadobudol účinnosť. Dňom účinnosti zákona zároveň zaniká funkcia súčasného šéfa RTVS Ľuboša Machaja aj mandát členov súčasnej Rady RTVS.
Keď chceš vedieť viac, prečítaj si tieto články: