Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Eva Thonhauserová
10. júla 2024 o 19:33
Čas čítania 0:52

USA v Nemecku dočasne rozmiestnia zbrane dlhého dostrelu. Sú vraj schopné preniknúť hlboko do nepriateľského územia

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

USA poskytne aj protilietadlové rakety a novovyvíjané nadzvukové zbrane.

USA posilnia ochranu partnerských krajín NATO v Európe. Na tento účel budú v Nemecku od roku 2026 dočasne umiestnené riadené strely typu Tomahawk a ďalšie zbrane dlhého dosahu. USA a Nemecko o tom informovali v spoločnom vyhlásení, ktoré zverejnili pred začiatkom rokovaní na summite NATO vo Washingtone. 


V dokumente ďalej spomínajú protilietadlové rakety SM-6 a novovyvíjané nadzvukové zbrane, „ktoré majú výrazne väčší dosah ako súčasné pozemné systémy v Európe“. Strely s plochou dráhou letu, podobne ako nemecký zbraňový systém Taurus, sú schopné preniknúť hlboko do nepriateľského územia a zničiť dôležité ciele, akými sú veliteľské stanovištia, bunkre a radarové systémy. Zatiaľ čo rakety Tomahawk sa vypúšťajú z lodí alebo ponoriek, v prípade rakiet Taurus sa používajú lietadlá.

Voľby v USA a vojna na Ukrajine 

Po začiatku invázie ruských síl na Ukrajinu vo februári posilnili USA pod vedením prezidenta Joea Bidena stavy vojakov v Nemecku a ďalších krajinách Európy. Biden opakovane uisťuje, že Spojené štáty si pevne stoja za svojimi záväzkami a budú brániť každý kúsok územia NATO.


To by sa však mohlo zmeniť v prípade opätovného víťazstva republikána Donalda Trumpa v novembrových voľbách. Počas svojho pôsobenia v Bielom dome (2017 – 2021) i v aktuálnej predvolebnej kampani opakovane kritizoval príliš nízke výdavky na obranu zo strany európskych spojencov a pohrozil, že USA nebudú garantovať ochranu krajinám NATO, ktoré si neplnia svoje finančné záväzky.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Zdroj: Getty Images/Pierre Crom
Domov
Zdieľať
Diskusia