Riziku chudoby čelia najmä nízkopríjmové domácnosti a seniori nad 65 rokov.
- Riziko chudoby je na Slovensku najvýraznejšie pri nízkopríjmových domácnostiach a rodinách s dvoma dospelými a dvoma závislými deťmi.
- Na túto úroveň sa dostali aj seniori nad 65 rokov, z ktorých čelilo riziku chudoby až o 6,8 % viac ako v roku 2022. S celkovou mierou rizika chudoby (36,8 %) sa tak seniori dostali medzi najviac ohrozené skupiny obyvateľov, ako sú osamelí rodičia so závislým dieťaťom alebo rodiny s tromi a viac závislými deťmi.
- Práve rodiny s tromi a viac závislými deťmi zaznamenali vlani pokles miery rizika chudoby, a to až o 6,7 %.
Prečo je to dôležité: Problémom je aj to, že medziročná inflácia presiahla 5 % už v októbri 2021 a na valorizácii dôchodkov bola zohľadnená až v januári 2023.
Citát:„Celkový nárast o 1,1 percentuálneho bodu bol ťahaný najmä domácnosťami tvorenými jedným seniorom nad 65 rokov a domácnosťami tvorenými dvoma dospelými s dvoma závislými deťmi,“ uviedla NBS.
Širší kontext: Miera chudoby súvisí podľa NBS aj s vysokou infláciou. Dôchodcovia by mohli podľa nej lepšie čeliť obdobiam vysokej inflácie v budúcnosti najmä vďaka zavedeniu mimoriadnej valorizácie penzií a naviazaniu životného minima výlučne na rast životných nákladov nízkopríjmových domácností.