Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
Aneta Gospičová TASR
27. septembra 2024 o 13:10
Čas čítania 1:10

Najčastejšie kradnuté heslá Slovákov sú krstné mená či číselné rady. V zozname dominovali aj anglické slová

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Minulý rok kolovalo v online priestore a komunikačných platformách približne 7,5 miliardy zneužiteľných informácií.

  • V roku 2023 došlo v globálnom meradle k výraznému nárastu množstva uniknutých prihlasovacích údajov k e-mailovým účtom v kombinácii s heslami, prihlasovacími menami, telefónnymi číslami a ďalšími údajmi.
  • Najčastejšie ukradnuté slovenské heslá za rok 2023 boli kombinácie jednoduchých čísel 123456, 123456789, krstné mená „martin, monika, dominika“, ale aj výrazy, ako onedirection, wattpad, mamina a password.
  • V prípade krádeží e-mailových adries spolu s heslami sa Slovensko umiestnilo v celosvetovom rebríčku na 17. mieste.

Citát: „Mnohí internetoví používatelia sú neopatrní - opakovane používajú rovnaké heslo pre rôzne účty a služby, ukladajú svoje prihlasovacie údaje priamo do prehliadača, čím sa zvyšuje ich zraniteľnosť,“ upozornila Beatrice Rubini, výkonná riaditeľka spoločnosti CRIF sekcie zaoberajúcej sa doménou kybernetickej bezpečnosti.

Širší kontext: Informácie vyplývajú z analýzy spoločnosti CRIF, ktorá aj na Slovensku zabezpečuje prevádzkovanie úverových registrov a systémov.

Rubini vysvetlila, že na krádež osobných údajov používajú kyberzločinci malvér a rôzne falošné aplikácie, ktoré je ťažké odlíšiť od skutočných. Pri zacielení na spotrebiteľov zneužívajú aj nástroje umelej inteligencie, veľmi časté sú podvodné emaily formulované dôveryhodným jazykom. 

28. novembra 2024 o 10:00 Čas čítania 3:11 Vilu vo Francúzsku kúpila Kažimírova partnerka za peniaze od Brhela, naznačujú dokumenty  Vilu vo Francúzsku kúpila Kažimírova partnerka za peniaze od Brhela, naznačujú dokumenty

V rámci krádeží e-mailových adries spolu s heslami skončilo ešte horšie ako Slovensko susedné Česko, ktoré sa prostredníctvom krádeží domén „cz“ ocitlo na 11. mieste. Neželané prvenstvo majú USA a globálne emailové účty s koncovkami „com“ a „net“. Na 2. mieste je Rusko s „ru“, nasleduje Nemecko s „de“ a Taliansko s doménou „it“.

Na globálnej úrovni kolovalo v roku 2023 v online priestore a komunikačných platformách približne 7,5 miliardy zneužiteľných informácií, čo je takmer o 45 percent viac ako v roku 2022.


V roku 2023 sa útočníci najčastejšie zameriavali na heslá, e-mailové adresy, používateľské mená, mená a priezviská a telefónne čísla. V porovnaní s rokom 2022 heslá predbehli e-mailové adresy a dostali sa na prvé miesto. 

Prečítaj si aj tieto články:

24. septembra 2024 o 9:59 Čas čítania 0:46 Falošný Brad Pitt okradol ženy cez Whatsapp o 325-tisíc eur. Uverili mu, že majú citový vzťah Falošný Brad Pitt okradol ženy cez Whatsapp o 325-tisíc eur. Uverili mu, že majú citový vzťah
27. septembra 2024 o 10:33 Čas čítania 0:33 Telegram bude úradom nahlasovať telefónne čísla a IP adresy používateľov. Zmenami chce obmedziť šírenie hoaxov a dezinformácií Telegram bude úradom nahlasovať telefónne čísla a IP adresy používateľov. Zmenami chce obmedziť šírenie hoaxov a dezinformácií
21. septembra 2024 o 8:28 Čas čítania 0:35 Podvodníci sa vydávajú za bratislavskú zoo a od ľudí pýtajú peniaze. „Totálny hyenizmus,“ okomentovala to polícia Podvodníci sa vydávajú za bratislavskú zoo a od ľudí pýtajú peniaze. „Totálny hyenizmus,“ okomentovala to polícia
heslo
Zdroj: Wikimedia Commons/Santeri Viinamäki



Domov
Zdieľať
Diskusia