Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
Eva Thonhauserová TASR
26. októbra 2024 o 12:43
Čas čítania 1:17

Na Slovensku sa vo veľkom šíria deepfake podvody. Útočníci používajú účinné psychologické triky, ľudí oberajú o peniaze

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Podvodníci sú menej úspešní pri podvodoch s platobnými kartami a viac sa zameriavajú na online transakcie.

  • Na Slovensku sa šíri podvod prostredníctvom deepfake videí, ktoré imitujú známe osobnosti či riaditeľov firiem. Ľudí dokážu zmanipulovať tak, že peniaze útočníkom pošlú dobrovoľne. Upozornila na to bezpečnostná spoločnosť Eset spolu s VÚB bankou.
  • Radomír Adamkovič z VÚB banky dodal, že rôzne ponuky na investovanie do kryptomien a akcií tvoria už väčšinu strát klientov.
  • Adamkovič upozornil, že podvodníci sú dokonca takí sofistikovaní, že svoje obete pripravujú aj na kontrolný telefonát z banky a inštruujú ich, ako majú na neho reagovať. Sú schopní presvedčiť oklamaných ľudí, že im banka chce zmariť ich šancu na skvelý zárobok. 

Citát:„Používajú veľmi účinné psychologické triky, ktoré na ľudí vždy zaberajú. Sú vytvorené v miestnom jazyku a cielia na publikum s vidinou rýchleho zárobku. Na začiatku sú ochotní prezradiť cenné investičné rady a potom, ak sa niekto chytí, pokračujú intenzívnymi telefonátmi a citovým vydieraním,“ uviedol špecialista z Esetu Ondrej Kubovič.


Širší kontext: Podvodníci sú menej úspešní pri podvodoch s platobnými kartami a viac sa zameriavajú na online transakcie. Údaje VÚB ukázali, že neúspešných je až 83 % podvodných platieb s kartami, pričom pri podvodných online platbách je neúspešnosť už len 66 %.


Medzi najčastejšie podvody zamerané na firmy sú podľa spoločnosti BEC podvody a CEO podvody. V prvom prípade podvodníci pomocou phishingu získajú prístup do mailovej komunikácie firmy. Útočník zašle emailom požiadavku v mene dodávateľa na zaplatenie faktúry, pričom zmení číslo účtu a firma realizuje úhradu faktúry na účet podvodníka.


Druhý typ podvodu funguje rovnako, len s tým rozdielom, že útočník zašle emailom požiadavku v mene majiteľa firmy alebo nadriadeného zamestnancovi na realizáciu prevodu a ten realizuje úhradu na účet podvodníka.


Klasický phishing založený na podvodných textových správach je podľa odborníkov na ústupe, keďže nové technológie umožnili zdokonaľovanie útokov. „Pokrok útočníkov zahŕňa najmä lepšiu jazykovú kvalitu vyhotovenia komunikácie, lepšie grafické spracovanie a zvýšila sa uveriteľnosť útokov, k čomu, samozrejme, prispela aj umelá inteligencia,“ uzavrel predseda Združenia pre bankové karty Peter Géc.

Ak chceš vedieť viac, prečítaj si tiež: 

25. októbra 2024 o 19:09 Čas čítania 0:43 Podvodníci cielia na seniorov. Vydávajú sa za rodinných príslušníkov a pýtajú bankové údaje Podvodníci cielia na seniorov. Vydávajú sa za rodinných príslušníkov a pýtajú bankové údaje
24. októbra 2024 o 9:37 Čas čítania 0:29 Podvodník okradol Slovenku o vyše 100-tisíc eur. Spoznali sa online, sľuboval jej spoločné bývanie v Berlíne Podvodník okradol Slovenku o vyše 100-tisíc eur. Spoznali sa online, sľuboval jej spoločné bývanie v Berlíne
23. októbra 2024 o 16:44 Čas čítania 0:53 Českom otriasol podvod desaťročia. Zmizla Apple elektronika za miliardy, eshop skrachoval a údajný vinník zmizol Českom otriasol podvod desaťročia. Zmizla Apple elektronika za miliardy, eshop skrachoval a údajný vinník zmizol
Domov
Zdieľať
Diskusia