Vedci sa domnievajú, že erupcia indonézskej sopky Tambora sa blíži a môže mať veľký vplyv na svetovú klímu.
Sopka naposledy vybuchla v roku 1815. Vtedy spôsobila výrazné ochladenie planéty. Po erupcii nasledoval takzvaný „rok bez leta“, ktorý so sebou priniesol prudký pokles globálnych teplôt. Erupciu sprevádzala neúroda, hladomor a pandémia cholery, ktorá si vyžiadala desaťtisíce obetí. Informovala o tom televízia CNN Prima News.
Podľa niektorých klimatológov hrozí ďalšia erupcia tejto sopky, ktorá by tentoraz mohla mať ešte horšie následky ako tá pred viac ako 200 rokmi. Planéta Zem je v súčasnosti oveľa viac zaľudnená a v dôsledku klimatickej krízy sa otepľuje. Neexistuje ani žiadny konkrétny plán na koordináciu činnosti medzinárodného spoločenstva v prípade podobného výbuchu. Šanca, že Tambora vybuchne v tomto storočí, je jedna ku šiestim.
V dôsledku klimatických zmien môžeme v budúcnosti očakávať zvýšený počet sopečných erupcií. Je to spôsobené topením ľadu, ktorého úbytok znižuje tlak na zemský povrch, čo spôsobuje, že sopečná magma sa dostáva do vyšších vrstiev. Ďalším rizikom je, že extrémne zrážky sa dostanú do vnútra Zeme, kde kontakt s magmou môže vyvolať sopečnú erupciu.