„Je to ideológia proti životu na zemi,“ povedala pre Sky News Tatiana Buckaja, poslankyňa za vládnucu stranu Jednotné Rusko a členka parlamentného výboru pre ochranu rodiny. „Keby sa jej držali (naši rodičia), nikto z nás by tu dnes nebol. Možno by to boli iní ľudia a možno aj roboti,“ dodala.
Nízku pôrodnosť však môžu spôsobovať aj privysoké náklady pri výchove viacerých detí alebo účasť partnera v "špeciálnej operácii" na Ukrajine, v horšom prípade tam otcovia rodín zomierajú. Tak sa v Rusku oficiálne volá vojna, ktorú Moskva rozpútala vo februári 2022.
„Čudné rodiny“
Vladimir Putin dlhodobo vyzýva ruské ženy, aby mali aspoň tri deti a zabezpečili budúcnosť Ruska. Poslankyňa Buckaja rodiny len s jedným dieťaťom označila za "čudné".
„Ak táto rodina žila spolu dlhý čas, myslíte si: 'No, možno majú choroby. Možno je niečo v rodine zle'. Nie? Žili spolu 30 rokov a porodili len jedno dieťa. Niečo tam nesedí,“ vysvetlila.
Feministické aktivistky ako Zalina Maršenkulova sa domnievajú, že ženám zákon bráni v slobodnom rozhodnutí, či chcú alebo nechcú mať deti.
„Je to reprodukčné násilie,“ povedala pre Sky News. „Je to ďalší represívny zákon, ktorý (úrady) potrebovali, aby zo všetkých žien urobili mechanizmy na reprodukciu otrokov. Ak si múdry, ak miluješ slobodu, ak si vážiš sám seba, nemôžeš žiť v Rusku. To sa nám snažia povedať týmto hlúpym zákonom,“ povedala.
Prominentná blogerka opustila vlasť krátko po začiatku invázie a začiatkom tohto roka sa proti nej v neprítomnosti začalo trestné stíhanie za "ospravedlňovania terorizmu".