Neistota a ekonomické faktory ovplyvnili reprodukčné správanie žien.
Pandémia COVID-19 priniesla mnohé spoločenské zmeny, ktoré zasiahli aj demografické ukazovatele. V Českej republike medzi rokmi 2021 a 2022 klesla plodnosť z 1,83 dieťaťa na ženu na 1,62. Tento pokles súvisí najmä so zmenami v správaní žien počas pandémie a s neistotou, ktorú vyvolala. Vedkyne z Národného inštitútu SYRI vylúčili, že by za poklesom plodnosti stáli vakcíny proti COVID-19.
„Masový rozsah očkovacej kampane a jej realizácia vo veľmi krátkom časovom období boli bezprecedentné. Spolu so značnou mierou neistoty ohľadom vhodnosti očkovania pre tehotné sa ženy mohli rozhodnúť s počatím radšej počkať mimo mesiac, keď im bola vakcína aplikovaná,“ vysvetľuje Jitka Slabá z Univerzity Karlovej.
Analýza reálnych dát ukázala, že počet narodených detí sa zhoduje s očakávaniami pre ženy, ktoré boli očkované o deväť mesiacov skôr, čo naznačuje, že zmena bola dočasná a vyvolaná pandemickými okolnosťami, nie samotným očkovaním.
Vedkyne zároveň poukazujú na ďalšie faktory, ktoré k poklesu prispeli, ako je ekonomická neistota či zmeny v hodnotových preferenciách spojené s plánovaním rodičovstva. Zistenia z českého výskumu môžu byť podľa autoriek užitočné pre pochopenie podobných demografických zmien v iných vyspelých krajinách, ktoré počas pandémie zaviedli rozsiahle očkovacie programy.