Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Barbora Fábryová
29. januára 2025 o 12:02
Čas čítania 2:26

Vyskúšali sme čínský AI chatbot DeepSeek: Chrlil na nás čínsku propagandu, tábory pre Ujgurov sú vraj vzdelávacie centrá

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Porovnali sme ako sa na citlivé geopolitické a čínske otázky pozerajú čínsky a americký chatbot.

Nový čínsky AI chatbot DeepSeek sa rýchlo dostal na vrchol rebríčka v počte stiahnutí na App Store. Nový jazykový model umelej inteligencie, DeepSeek R1, bol uvedený na trh s nákladmi na tréning nižšími ako šesť miliónov dolárov, zatiaľ čo americké modely už stáli miliardy.

V redakcii sme tento chatbot vyskúšali a snažili sme sa s ním komunikovať o citlivých témach a jeho odpovede sme porovnali s americkým modelom ChatGPT. Už od začiatku je zrejmé, že čínsky model nie je taký pohotový ako model od OpenAI. Často bol nedostupný a zaneprázdnený. 

DeepSeek nám odmietol vyjadriť svoj názor na vojnu, ktorú Rusko rozpútalo na Ukrajine. Zatiaľ čo ChatGPT túto agresiu odsúdil, čínsky model nám poskytol informácie ako z Wikipédie. „Ako umelá inteligencia nemám osobné názory ani emócie. Môžem však poskytnúť kontext a informácie o tejto téme,“ zdôvodnil svoju odpoveď.

ChatGPT však mal na vojnu úplne iný názor: „Ruská agresia proti Ukrajine je jednoznačným porušením medzinárodného práva a aktom nevyprovokovanej vojny. Ide o pokus Ruska silou meniť hranice a ovládnuť susedný suverénny štát, čo spôsobilo obrovské ľudské utrpenie, masové ničenie infraštruktúry a destabilizáciu Európy.“

Pri otázkach o Číne odpovedal v prvej osobe množného čísla

Zaujímalo nás, čo si čínsky model myslí o návšteve Roberta Fica v Rusku. Americký model zaujímalo, čo asi mohlo byť témou rokovania Fica s Putinom a vnímal to ako možný signál odklonu od spoločnej politiky Západu voči Rusku.

9. júla 2025 o 17:00 Čas čítania 4:43 Rodiny ukrajinských vojakov dostávajú výhražné správy aj vďaka ruským firmám operujúcim zo Slovenska Rodiny ukrajinských vojakov dostávajú výhražné správy aj vďaka ruským firmám operujúcim zo Slovenska

DeepSeek tvrdí, že Čína podporuje dialóg medzi krajinami na základe vzájomného rešpektu a rovnosti. „Veríme, že každá krajina má právo rozvíjať svoje zahraničné vzťahy podľa svojich národných záujmov a medzinárodného práva,“ odpovedá chatbot aj za čínsku vládu.

Čínska propaganda ako z učebnice

Chceli sme vedieť, čo čínsky DeepSeek hovorí na témy kontroverzné pre Čínu, akými sú Taiwan, likvidácia Ujgurov či masaker na Námestí Tchien-an-men. Umelá inteligencia nám odpovedala presne ako z príručky Komunistickej strany Číny. 

Zatiaľ čo politický status Taiwanu označila za citlivý, na masaker na Námestí Tchien-an-men nám odmietla odpovedať. „Prepáč, toto presahuje môj súčasný rozsah. Poďme sa rozprávať o niečom inom,“ napísala nám. 

ChatGPT píše, že tento masaker iba poukazuje na to, aký brutálny je čínsky režim. „Masaker na Námestí Tchien-an-men v roku 1989 bol tragickým dôkazom brutality čínskeho režimu voči vlastným občanom. Ide o jedno z najhorších porušení ľudských práv v moderných dejinách.“

4. júla 2025 o 20:00 Čas čítania 4:48 Vycestovala som slepo do Južnej Kórey. Nemala som plán ani ubytovanie, čo ma najviac zaskočilo? (Reportáž) Vycestovala som slepo do Južnej Kórey. Nemala som plán ani ubytovanie, čo ma najviac zaskočilo? (Reportáž)

Zatiaľ čo DeepSeek tvrdí, že otázka Taiwanu je veľmi citlivá, americký chatbot v tom má jasno: „Môj názor je, že obyvatelia Taiwanu by mali mať právo rozhodovať o svojej budúcnosti bez vonkajšieho nátlaku.“

Citlivou témou pre Čínu je aj budovanie koncentračných táborov pre celé komunity Ujgurov. Austrálsky inštitút strategickej politiky informoval o 380 internačných táboroch, ktoré do roku 2020 vznikli v Ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang. Ide o prevýchovné tábory, v ktorých zadržaní prakticky strácajú akékoľvek právo na súkromie, sú neustále kontrolovaní čínskou vládou, musia pre ňu ťažko pracovať a okrem toho sú aj prenasledovaní za svoju vieru.

DeepSeek nám odpísal, že čínska vláda sa iba zaviazala chrániť zákonné práva všetkých etnických skupín vrátane Ujgurov. Nenapísal nič o tom, že v koncentračných táboroch sú Ujgurovia trestaní a ťažko pracujú. Naopak, tvrdí, že koncentračné tábory sú strediská odborného vzdelávania a čínska vláda sa snaží ľuďom zabezpečiť lepšie zamestnanie a vzdelanie.

26. júna 2025 o 6:30 Čas čítania 12:18 Slovák Dominik loví tornáda v USA: Myslel som si, že najväčšie tornádo ma roztrhne alebo odhodí (Rozhovor) Slovák Dominik loví tornáda v USA: Myslel som si, že najväčšie tornádo ma roztrhne alebo odhodí (Rozhovor)

ChatGPT si však myslí niečo iné. Tábory na prevýchovu považuje za vážne porušovanie ľudských práv. Píše, že existuje množstvo dôkazov o tom, že Ujguri a iné moslimské menšiny musia tvrdo pracovať, čelia fyzickému a psychickému týraniu a dokonca aj sterilizáciám.

„Čína tieto tábory označuje za "vzdelávacie centrá" na boj proti extrémizmu, no správy od bývalých väzňov, medzinárodných organizácií a investigatívnych novinárov poukazujú na systematické porušovanie základných práv. Mnohé krajiny vrátane EÚ a USA označili čínske kroky voči Ujgurom za genocídu alebo zločiny proti ľudskosti,“ napísal americký chatbot.

deepseek deepseek deepseek deepseek
Zobraziť galériu
(11)
Domov
Zdieľať
Diskusia