Líder KDH spoluprácu jednoznačne odmietol.
Poslanci opozičného KDH nepodporia Richarda Rašiho (Hlas-SD) pri voľbe predsedu Národnej rady (NR) SR. V nedeľnej relácii Politika 24 v televízii Joj 24 to uviedol predseda KDH Milan Majerský. Vylúčil aj spoluprácu so Smerom-SD. Na budúci týždeň vo štvrtok (13. 2.) chce hnutie predstaviť vlastný návrh ústavných zmien.
„Po tom, čo sme videli, akým spôsobom sa vedia mojkať či zbratať s extrémistami, to je hrubá čiara. V žiadnom prípade nie. Jasne a zreteľne hovorím – nie,“ povedal.
„Vládna koalícia si bude musieť vystačiť s vlastnými hlasmi. Nie sme na začiatku volebného obdobia. Politika sa niekam posunula,“ povedal Majerský, spomínajúc „hanebnú“ novelu Trestného zákona, konsolidáciu, návštevy totalitných režimov či ukazovanie sa vládnych politikov s extrémistami. „Raši nemôže čakať, že bude podporený hlasmi opozície,“ odkázal Majerský.
Šéf KDH kritizuje koalíciu
Majerský zároveň poznamenal, že koalícia nevie vládnuť. Poukazuje na to, že sa jej „drolia“ poslanci, odchádzajú z klubu do klubu, a tak nevedia garantovať väčšinu. Je presvedčený, že je to začiatok konca vládnej koalície.
Práca v parlamente je zároveň svojím spôsobom paralyzovaná a ochromená, keďže sa odsúvajú zákony, okrem predsedu chýba aj podpredseda parlamentu. V tejto súvislosti poznamenal, že si hnutie ctí parlamentné pravidlá a svojho kandidáta na voľný post podpredsedu nenominuje. Rešpektuje, že ten patrí Progresívnemu Slovensku.
Majerský avizoval, že KDH predstaví vlastný návrh ústavných zmien. Bližšie ich zatiaľ konkretizovať nechcel, podľa neho by však mohli osloviť aj liberálne strany. Nemyslí si, že by došlo k hlasovaniu o návrhu, ktorý predstavil premiér Robert Fico (Smer-SD).
Má totiž pochybnosti, že by zaň zahlasovali všetci koaliční poslanci. Pripomenul, že koalícia v parlamente často nemá ani 76 hlasov, „a zrazu chce položiť na stôl 90 hlasov“. Ústavný zákon, ktorý chce predstaviť KDH, označuje za lepší a kvalitnejší.
Spoluprácu s Ficom vylúčil
Majerský zároveň opätovne vylúčil spoluprácu so Smerom, pričom pripomenul, že takúto spoluprácu vylúčilo hnutie už na svojom sneme. Vie si však predstaviť diskusiu a rokovania o spolupráci s PS, podmienkou by však bolo, keby zo svojho programu vylúčili niektoré kultúrno-etické témy, s ktorými KDH nesúhlasí a ktoré rozdeľujú spoločnosť.
„Ale tam ešte nie sme. Debatujeme, diskutujeme,“ doplnil. Poznamenal tiež, že sa čuduje všetkým, ktorí „koketujú“ s Národnou koalíciou. Na margo nedávneho okrúhleho stola, ktorý zvolal prezident, povedal, že pozvanie mali dostať všetky opozičné strany.
V súvislosti s tým, že sa KDH zdržalo pri hlasovaní o zdravotnom zákone i stavebnej legislatíve, povedal, že tak hnutie urobilo, lebo k nim malo výhrady a ich pozmeňujúce návrhy neprešli. Jedinou výhodou v prvom prípade je, že lekári neodídu, treba však viac myslieť aj na pacienta.
Zákon sa bude musieť podľa neho novelizovať. V prípade stavebného zákona poukázal na ohrozenie transparentnosti a vylúčenie malých firiem z verejných obstarávaní. Rovnako tak stavebná legislatíva sa bude musieť podľa neho novelizovať.
Prečítaj si aj tieto články: