Vláda predstavila súbor opatrení, ktorými chce pomôcť malým podnikateľom v boji s vysokými cenami energií. Dokážu zastaviť zdražovanie?
Rok 2023 sa začal v podnikateľskom sektore neistotou. Mnoho malých podnikateľov nemalo presné informácie o tom, s akou výškou faktúr za spotrebu energií majú v nasledujúcom roku počítať a najmä do akej miery im vláda pomôže skrz kompenzácie.
Kým ceny energií sa pre domácnosti vďaka opatreniam vlády v porovnaní s minulým rokom zásadne nezmenili, niektorým podnikateľom začali už začiatkom roka prichádzať vysoké zálohové platby. Tie boli aj násobne vyššie ako za rok 2022.
Pochopiteľne, situácia z hľadiska toho, ako veľmi môže rast cien energií poškodiť podnikateľský sektor na Slovensku a ako veľmi sa vysoké ceny premietnu do cien tovarov a služieb, spôsobila znepokojenie.
„Extrémny nárast regulovaných cien dodávky elektriny a plynu na rok 2023 sa dal odhadnúť už pred niekoľkými mesiacmi, keďže rozhodujúce obdobie, z ktorého sa vypočítala predmetná cena, sa skončilo už v septembri 2022. Pri domácnostiach sa prijalo viacero zásadných opatrení, ktoré ich v podstate odbremenia od astronomických nárastov trhových cien za rok 2022,“ vysvetľuje situáciu na energetickom trhu Jozef Badida, analytik portálu energieprevas.sk.
Ceny energií pre firmy v medziročnom porovnaní navyše narástli rekordne. „Pri firmách je však situácia odlišná, keďže pri nich bol cenový strop nastavený omnoho vyššie, a to 199 eur/MWh pri elektrine. Na porovnanie, regulované ceny pri firmách v roku 2022 boli okolo 70 – 80 eur/MWh a na rok 2023 stúpli na úroveň 500 – 700 eur/MWh.“
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako sa zdražovanie prejaví v ekonomike.
- O koľko viac budú firmy platiť.
- Ako kompenzácie zvýšia zadlženie Slovenska.