Naberať nových ľudí plánuje pätina firiem. S ich hľadaním má väčšina problém, no cudzincov ako riešenie nevidia.
V priemere každý piaty zamestnávateľ na Slovensku (22 %) plánuje ešte v tomto roku zvyšovať počet zamestnancov. Väčšinou ide o väčšie firmy. Na druhej strane najmä pre ekonomickú neistotu plánuje 7 % opýtaných zamestnávateľov aj prepúšťať.
Vyplýva to z najnovšieho reprezentatívneho prieskumu ČSOB na vzorke 307 podnikov a firiem rôznej veľkosti, ktorý pripravila v spolupráci s prieskumnou agentúrou Datank.
Z prieskumu zároveň vyplynulo, že na trhu práce nie je dostatok vhodných kandidátov. „Ich deficit vníma až 70 % firiem. Najviac si to myslia firmy z odvetví vedeckých a technických činnosti, informačných technológií a spracovateľského priemyslu,“ uviedla v tejto súvislosti Dáša Polláková, manažérka oddelenia pre podnikateľov a malé firmy v ČSOB. Neplánujú si pomôcť ani zamestnaním cudzincov.
Potrebujeme prilákať Slovákov zo zahraničia späť
Hoci zamestnávanie cudzincov je jedným z dlhodobo diskutovaných riešení, až 72 % opýtaných zamestnávateľov k tomu neplánuje pristúpiť. K napätej situácii prispieva aj odliv pracovníkov do zahraničia, najmä mladých talentov.
„Riešením je prilákať Slovákov zo zahraničia naspäť, vychovať si mladých zamestnancov alebo využiť zahraničných pracovníkov,“ uviedol v tejto súvislosti Marek Gábriš, hlavný ekonóm ČSOB. „Slovensko stále patrí ku krajinám, kde žije a pracuje najmenšie percento cudzincov v pomere k celkovej populácii. Pritom v zahraničí žijú a pracujú státisíce Slovákov, čo pre ekonomiku znamená značný únik mozgov. Najrýchlejšie operatívne riešenie pre firmy je asi začať aktívne pracovať so zahraničnou pracovnou silou. Pre malé a stredné firmy však môže predstavovať problém aj administratíva s tým spojená.“
Niektorým tento rok zvýšia platy
Okrem nedostatku pracovnej sily zamestnávatelia stoja často pred otázkou, ako popri raste nákladov na fungovanie kompenzovať zamestnancom aspoň sčasti infláciu v podobe zvyšovania mzdy. Plošné zvyšovanie miezd plánuje 34 % oslovených zamestnávateľov, pričom v priemere plánujú platy upravovať o 12 %.
„Najčastejšie ide o firmy z odvetví stavebníctva, administratívnych a podporných činností, ako aj informačných a komunikačných činností. Ak by sme sa na to pozreli z regionálneho pohľadu, najvyššie zastúpenie firiem, ktoré plánujú plošné zvýšenie, je v Prešovskom a Trenčianskom kraji,“ dodáva Polláková.
Naopak, k zmenám platov neplánuje pristúpiť 35 % oslovených. Viac ako štvrtina (28 %) opýtaných bude zvyšovať platy niektorým zamestnancom.