Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
10. mája 2023, 6:45
Čas čítania 0:30

Slováci budú dostávať nový peňažný príspevok. Využiť ho budú môcť rodiny s deťmi v často sa opakujúcej situácii

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Jeho cieľom bude kompenzovať rodičom náklady spojené s nemožnosťou umiestnenia detí do verejnej materskej školy z kapacitných dôvodov.

Rodičia detí, ktoré z kapacitných dôvodov nedostali miesto vo verejnej materskej škole, budú môcť získať finančný príspevok. Vyplýva to z novely zákona o výchove a vzdelávaní, ktorú v utorok schválila Národná rada Slovenskej republiky. Návrh predložili opoziční nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho.

Cieľom novelizácie je kompenzovať rodičom, respektíve zákonným zástupcom detí, náklady spojené s nemožnosťou umiestnenia detí do verejnej materskej školy z kapacitných dôvodov.

„Predkladaný zákon má motivovať štát na budovanie siete materských škôl, podporovať rodinu a pozitívne vplývať na výzvy spojené s demografickým vývojom na Slovensku,“ píše sa v dôvodovej správe.

Kompenzácia nákladov by sa mala realizovať formou rodičovského príspevku. Právna úprava tiež definuje podmienky pre získanie príspevku. Nárok na jeho priznanie by mal vzniknúť zákonnému zástupcovi dieťaťa po preukázaní, že sa neúspešne pokúšal umiestniť dieťa do verejnej MŠ.

Štát bude kompenzovať pomocou rodičovského príspevku náklady spojené s nemožnosťou umiestnenia detí do verejnej materskej školy z kapacitných dôvodov.
Štát bude kompenzovať pomocou rodičovského príspevku náklady spojené s nemožnosťou umiestnenia detí do verejnej materskej školy z kapacitných dôvodov. Zdroj: Unsplash/Victoria Nazaruk, Ibrahim Boran
Domov
Zdieľať
Diskusia