Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Radka Klučárová TASR
10. mája 2023, 17:13
Čas čítania 1:00

Róma v Lučenci odmietli obslúžiť, po šiestich rokoch sa dočkal verdiktu. Žalovaný mu musí zaplatiť

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Rómovi Ladislavovi Ráczovi súd priznal vyplatenie trovov konania aj nemajetkovej ujmy v sume 1 500 eur. Žalovaný sa mu musí aj ospravedlniť.

Ladislava Rácza v roku 2017 odmietli obslúžiť v kaviarni, pretože je Róm. Okresný súd Bratislava I teraz v jeho prípade rozhodol.

Žalovaná strana sa mu musí za diskrimináciu ospravedlniť a finančne ho odškodniť, rozhodnutie súdu nie je právoplatné. O rozhodnutí informovala advokátka z Poradne pre občianske a ľudské práva a právna zástupkyňa žalobcu Vanda Durbáková.

OS Bratislava I na pojednávaní, ktoré sa konalo začiatkom mája, vyhovel antidiskriminačnej žalobe v plnom rozsahu. „Súd rozsudkom rozhodol, že konaním právneho predchodcu žalovaného došlo k diskriminácii žalobcu na základe jeho rómskej etnickej príslušnosti. Žalovanému súd uložil povinnosť sa žalobcovi ospravedlniť a vyplatiť mu náhradu nemajetkovej ujmy v sume 1500 eur, ako aj uhradiť trovy konania,“ priblížila Durbáková.

Spravodlivosti sa dočkal po šiestich rokoch 

Prípad sa týka incidentu z augusta 2017, pri ktorom Rácz spoločne s dcérou a kamarátom neboli obslúžení v jednej z kaviarní v Lučenci. Personál ich odmietol obslúžiť s odôvodnením, že ide o súkromný klub, v ktorom poskytujú služby len jeho členom na základe klubovej karty. Priateľka poškodeného, ktorá nie je rómskej príslušnosti, neskôr zistila, že personál odmieta obsluhovať Rómov a od nej klubovú kartu nežiadal.


Antidiskriminačnú žalobu podal Rácz na súd ešte v roku 2017, konanie na prvostupňovom súde trvalo skoro šesť rokov. Na základe podanej ústavnej sťažnosti Ústavný súd SR už skôr rozhodol o porušení práva žalobcu na prerokovanie veci bez zbytočných prieťahov.


„Diskriminácia Rómov a Rómok v prístupe k službám je na Slovensku v určitej miere prítomná dodnes. Verím, že aj toto rozhodnutie odradí iných poskytovateľov služieb od diskriminačného zaobchádzania,“ skonštatovala Durbáková.

Ilustračná fotka.
Ilustračná fotka. Zdroj: TASR/Milan Kapusta
Domov
Zdieľať
Diskusia