Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
30. mája 2023, 11:45
Čas čítania 0:36

Haló, tu slovenská vláda. Treba si dať pozor, stovkám ľudí aktuálne volajú podvodníci, ktorí sa vydávajú za štátne úrady

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Podvodníci využívajú legitímne slovenské čísla, hovory však treba ignorovať.

Útočníci v podvodnej telefonickej kampani sa najnovšie snažia volajúceho presvedčiť, že hovoria v mene slovenskej vlády, a hrozia zablokovaním účtov z dôvodu podozrivých aktivít adresáta hovoru. Využívajú pritom legitímne vyzerajúce slovenské telefónne čísla.

Odborníci vysvetľujú, že útočníci využívajú pravdepodobne takzvaný spoofing – nástroj na falšovanie identity. Ich cieľom je získať prístup k zariadeniu, respektíve bankovému účtu, či vymôcť platbu za fiktívnu pokutu.

„Najjednoduchším spôsobom, ako sa tomuto útoku brániť, je zložiť telefón a s volajúcim nehovoriť,“ upozorňuje spoločnosť Eset, ktorá podvodnú kampaň zachytila. Ak prijímateľ bude takýto telefonát ignorovať, nie je dôvod na obavu. „Telefónne číslo v danej chvíli uhádol automat. Nejde teda o žiadny hack ani únik databázy, takže žiadne ďalšie riziko nehrozí,“ objasňujú odborníci.

Ak predsa len došlo k spojeniu s útočníkmi, respektíve k inštalácii nejakého softvéru do zariadenia, je potrebné ho odinštalovať a zariadenie preskenovať spoľahlivým antivírusom. V prípade poskytnutia bankových informácií či iných citlivých informácií je nevyhnutné kontaktovať príslušné úrady a políciu.

Mobil, iphone, telefon
Zdroj: Unsplash.com
Domov
Zdieľať
Diskusia