Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Viktor Kniš TASR
6. júna 2023, 6:41
Čas čítania 0:35

Agresívne manévre Číny voči USA sú čoraz nebezpečnejšie. Čoskoro sa niekto môže zraniť, varuje Biely dom

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Podľa hovorcu americkej Rady pre národnú bezpečnosť sa čínska agresivita prejavuje najmä jej nebezpečnými manévrami v Taiwanskom prielive a Juhočínskom mori.

Biely dom v pondelok varoval, že čínska vojenská agresivita, v dôsledku ktorej prichádza takmer ku kolíziám amerických a čínskych síl na mori i vo vzduchu, si môže čoskoro vyžiadať obete.


„Nebude dlho trvať, kým sa niekto zraní,“ povedal novinárom hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť John Kirby. Dodal, že ide o hlavnú obavu pri nebezpečných a neprofesionálnych manévroch.


Podľa Kirbyho sa čínska agresivita prejavuje najmä jej nebezpečnými manévrami v Taiwanskom prielive a Juhočínskom mori.


Americký Pentagón v sobotu uviedol, že čínska vojnová loď prinútila americký torpédoborec vykonať v Taiwanskom prielive úhybný manéver, aby sa vyhol kolízii. K incidentu došlo necelé dva týždne po tom, čo čínska stíhačka preletela tesne pred približujúcim sa americkým vojenským lietadlom.


Kirby uviedol, že ak chce Peking dať Spojených štátom takto najavo, že nie sú v danej oblasti vítané a americké stroje majú prestať lietať alebo plaviť sa v súlade s medzinárodným právom, tak neuspeje.

Domov
Zdieľať
Diskusia