Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
17. augusta 2023, 8:59
Čas čítania 1:08

Vagnerovu skupinu zaregistrovali v Bielorusko ako eseročku. Údajne má v krajine vyučovať cudzie jazyky a náboženstvo

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Eseročka sa má zaoberať mnohými vzdelávacími aktivitami.

Žoldnierska Vagnerova skupina bola v Bielorusku zaregistrovaná ako spoločnosť s ručením obmedzeným, ktorá sa má zaoberať „vzdelávacími aktivitami“. Informovala o tom v stredu stanica Rádio Sloboda (RFE/RL) s odvolaním sa na údaje z registra právnických a fyzických osôb bieloruského ministerstva spravodlivosti.

Bieloruský web Zerkalo okrem toho napísal, že Vagnerovu skupinu so základným imaním 200 bieloruských rubľov (72,50 eura) zaregistrovali 4. augusta úrady okresu Asipovičy.


Organizácia ako právnický subjekt sídli v bieloruskej obci Ceľ, kde sa nachádza poľný tábor Vagnerovej skupiny a kam sa časť žoldnierov presunula po svojej vzbure proti ruskému vojenskému vedeniu.

Podľa registra sú hlavným a jediným predmetom činnosti Vagnerovej skupiny „iné druhy vzdelávania“. Do tejto podskupiny podľa úradnej špecifikácie patria školiace strediská s rôznymi kurzmi: na zvýšenie odbornosti, výučbu cudzích jazykov, nadobudnutie počítačových zručností, kurzy prežitia, výučba náboženstva, nácvik vystupovania na verejnosti či tréning techniky rýchleho čítania.

Do Bieloruska prišlo zatiaľ okolo 4500 mužov

Časť žoldnierov Vagnerovej skupiny sa po júnovom pokuse o vzburu iniciovanú Jevgenijom Prigožinom presunula do Bieloruska, kde sa podľa tamojšieho ministerstva obrany podieľajú na výcviku bieloruskej armády.

9. apríla 2024, 19:30 Čas čítania 5:30 Vplyvný Rus zo sankčného zoznamu vraj vybavoval slovenským podnikateľom stretnutie v Moskve. V pozadí je obrovský biznis s plynom Vplyvný Rus zo sankčného zoznamu vraj vybavoval slovenským podnikateľom stretnutie v Moskve. V pozadí je obrovský biznis s plynom

Podľa monitorovacej skupiny Belaruski hajun sa na území Bieloruska môže nachádzať približne 4500 vagnerovských žoldnierov. Člen rady veliteľov Vagnerovej skupiny s prezývkou Marx pred časom informoval, že do Bieloruska príde celkovo až 10-tisíc žoldnierov.

V súčasnosti je podľa RFE/RL nejasné, či vagnerovci majú v úmysle zostať v Bielorusku, vrátiť sa do Ruska alebo sa rozdelia medzi tieto dve krajiny a africký kontinent. Nejasný je aj osud samotného Prigožina. Odkedy sa po vzbure objavil v Rusku, zrejme pendluje medzi oboma krajinami.

Vagnerovci zohrali kľúčovú úlohu pri ruskej invázii na Ukrajinu, keď po takmer desiatich mesiacoch intenzívnych bojov pomohli dobyť hlavné časti mesta Bachmut. Prigožin uviedol, že počas bachmutskej operácie prišiel o 20-tisíc mužov.

vagnerovci
Zdroj: Tiktok/Wagner Group
Domov
Zdieľať
Diskusia