Tento proces potrvá desiatky rokov, aby sa obmedzil negatívny dosah na životné prostredie.
Postupné vypúšťanie 1,34 milióna ton upravenej rádioaktívnej odpadovej vody z japonskej elektrárne Fukušima do Tichého oceánu sa začne už tento týždeň vo štvrtok, oznámila v utorok japonská vláda.
Ešte v nedeľu 20. augusta navštívil japonský premiér Fumio Kišida jadrovú elektráreň, ktorá bola v marci roku 2011 poškodená pri silnom zemetrasení a následných vlnách cunami. Jeho návšteva mala za cieľ uistiť verejnosť o bezpečnosti vládneho plánu na postupné vypúšťanie upravenej rádioaktívnej odpadovej vody.
Kišida teraz dal posledný súhlas so začatím vypúšťania na schôdzke ministrov, ktorí sa na pláne podieľali. Zároveň nariadil operátorovi, spoločnosti Tokyo Electric Power Company (TEPCO), aby sa pripravila na štvrtok 24. augusta v prípade, že to poveternostné a námorné podmienky umožnia. Vypúšťanie vody sa začína takmer 12 a pol roka po jadrovej katastrofe.
1. Japan will start releasing over 1 million tonnes of treated radioactive water from the Fukushima nuclear power plant on Thursday (Aug 24).
— BFM News (@NewsBFM) August 22, 2023
It asserts that the water is safe.
The International Atomic Energy Agency has also approved the plan due to its "negligible" impact. https://t.co/ADsmTsT8xIpic.twitter.com/tuujvGIWnC
Vodu pred vypustením zriedia
Kontaminovaná voda je v areáli elektrárne uskladnená v približne tisícke nádrží. Voda je stále mierne rádioaktívna a pred vypustením do oceánu sa zriedi, aby rádioaktivita dosiahla bezpečné hodnoty a znížil sa tak jej možný vplyv na životné prostredie. Celý proces vypúšťania má trvať desiatky rokov.
Tento zámer však napriek schváleniu Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu (MAAE) naďalej vyvoláva kritiku nielen v Japonsku, ale i v susedných krajinách.
Zástupcovia spoločnosti TEPCO, ktorá elektráreň prevádzkuje, a vláda tvrdia, že likvidácia kontaminovanej vody je nevyhnutná, napríklad na obmedzenie nebezpečenstva nekontrolovaného úniku pri ďalšom zemetrasení či cunami.
Premiér Kišida uviedol, že jeho vláda zatiaľ urobila všetko pre zaistenie bezpečnosti, ako aj pre boj proti poškodeniu rybolovu a poskytla transparentné a vedecké vysvetlenie na získanie porozumenia celej problematiky v krajine aj mimo nej. Zároveň sa zaviazal, že vláda bude pokračovať v tomto úsilí až do konca procesu.
🇯🇵 Over a hundred Japanese protesters gathered on Friday in front of the Japanese Prime Minister's office, opposing the government's decision to release wastewater from the #Fukushima nuclear plant 👇 pic.twitter.com/vUUVnZj5K7
— FRANCE 24 English (@France24_en) August 18, 2023
Takto prebieha filtrácia
Fukušimská voda sa upravuje pomocou filtračného systému ALPS (Advanced Liquid Processing System) vyvinutého spoločnosťou Toshiba, ktorý z nej odstraňuje 62 rôznych rádionuklidov, zostáva iba trícium.
Žiarenie emitované tríciom je totiž veľmi slabé, pretože sa dá zablokovať jediným listom papiera, a nehromadí sa v ľudskom tele.
Upravená voda so stopovými množstvami trícia sa ešte pred vypustením podmorským tunelom vo vzdialenosti jedného kilometra od elektrárne zriedi na jednu štyridsatinu koncentrácie povolenej japonskými bezpečnostnými normami.