Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
30. augusta 2023, 11:19
Čas čítania 0:28

Nebezpečná baktéria neďaleko slovenských hraníc zabila už 14 ľudí. Úrady stále nevedia zistiť príčinu jej šírenia

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Choroba sa prenáša kvapôčkami kontaminovanej vody, nešíri sa však priamo z človeka na človeka.

Na 14 stúpol počet úmrtí súvisiacich s legionárskou chorobou, ktorá sa šíri v meste Rzeszów na juhovýchode Poľska. V utorok 29. augusta to oznámili tamojšie úrady, informuje agentúra PAP.

Legionársku chorobu už potvrdili u najmenej 159 pacientov hospitalizovaných v nemocniciach. Úrady v približne 200-tisícovom Rzeszówe zintenzívnili dezinfekčné opatrenia, pričom sa stále snažia nájsť príčinu šírenia baktérií.

Legionárska choroba sa prenáša kvapôčkami kontaminovanej vody, nešíri sa však priamo z človeka na človeka. Spôsobujú ju baktérie nazývané legionely, ktoré môžu zapríčiniť ťažký zápal pľúc. Zdrojom nákazy býva klimatizácia či kontaminovaná voda.

Choroba sa prejavuje podobne ako ťažký zápal pľúc, a to vysokými teplotami, bolesťami či problémami s dýchaním. Takéto problémy spôsobuje najmä ľuďom so slabým imunitným systémom, často trpiacim aj inými ochoreniami.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Zdroj: Pexels/Anna Shvets
Domov
Zdieľať
Diskusia