Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
TASR
6. novembra 2023 o 10:05
Čas čítania 0:55

Zomrela v dôsledku kozmického žiarenia. Dostala rakovinu, lebo veľakrát preletela medzi Európou a USA

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Bývalá letuška spoločnosti Korean Air Lines v rokoch 1995 – 2021 strávila na palube lietadiel takmer 1022 hodín ročne.

Juhokórejská komisia pre posudzovanie chorôb uznala smrť letušky postihnutej rakovinou žalúdka ako dôsledok jej vystavenia kozmickému žiareniu. Ako v pondelok informovala agentúra Jonhap, v Južnej Kórei ide o prvý verdikt tohto typu.


Kauza sa týka bývalej letušky spoločnosti Korean Air Lines, ktorá v rokoch 1995 – 2021 strávila na palube lietadiel takmer 1022 hodín ročne. Polovica z tohto času pripadla na diaľkové lety do Ameriky a Európy. Na týchto trasách, ktoré prechádzajú ponad severný pól, sa vo všeobecnosti predpokladá približne päťnásobne vyššia úroveň vystavenia kozmickému žiareniu, a to z dôvodu nedostatočnej hrúbky atmosféry, ktorá chráni pred takýmto žiarením.

Kozmické žiarenie má na cestujúcich, ktorí lietajú príležitostne, len malý vplyv. Obavy sú však o bezpečnosť členov posádok lietadiel, ktorí v takýchto výškach pracujú bežne.


Podľa juhokórejského štátneho dozorného orgánu Komisie pre jadrovú bezpečnosť a ochranu boli letušky v rokoch 2017 až 2021 vystavené priemernej maximálnej úrovni žiarenia 5,42 milisieverta ročne, čo je hodnota viac ako päťkrát vyššia než bežná prípustná úroveň 1 mSv.


Spoločnosť Korean Air Lines tvrdila, že zabezpečila, aby členovia posádok lietadiel neboli vystavení žiareniu presahujúcemu prípustnú ročnú úroveň. Argumentovala tiež, že súvislosť medzi rakovinou letušky a kozmickým žiarením sa nepotvrdila. Komisia pre posudzovanie chorôb však tieto tvrdenia zamietla a dospela k záveru, že existuje „značná“ korelácia, keď sa vezme do úvahy kumulované ožiarenie obete, ktoré mohlo byť vyššie ako namerané, a iné nepriaznivé faktory pracovného prostredia zahŕňajúce aj harmonogramy diaľkových letov.

Domov
Zdieľať
Diskusia