Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
16. novembra 2023, 17:45
Čas čítania 1:31

FOTO: Na tatranskom Hrebienku opäť otvoria populárnu atrakciu. Pozri si fotografie prepracovanej ľadovej stavby

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Tatranský ľadový dóm je venovaný návšteve kráľovnej Alžbety II. v Tatrách.

Tatranský ľadový dóm je po ľadových stavbách inšpirovaných architektúrou z rôznych kútov sveta tento rok venovaný návšteve kráľovnej Alžbety II. vo Vysokých Tatrách. Kupola na Hrebienku ukrýva ľadovú stavbu s motívom londýnskeho chrámu Westminsterské opátstvo. Vo štvrtok ju predstavili novinárom. Návštevníci si ju budú môcť pozrieť od piatka 17. novembra. 

„Písal sa 24. október 2008, keď Hrebienok navštívila britská panovníčka kráľovná Alžbeta II. V roku 2023 uplynulo presne 15 rokov od tejto chvíle a práve preto ako pocta jej excelencii a zároveň pocta jej nasledovníkovi kráľovi Karolovi III. vyrástol na Hrebienku Tatranský ľadový dóm inšpirovaný Westminster Abbey. Chrámom, ktorý je nielen miestom korunovácií britských kráľov, ale aj posledných rozlúčok s nimi,“ uviedol manažér Tatranského ľadového dómu Lukáš Brodanský.

„Kráľovná Alžbeta II. mala špeciálny vzťah k Vysokým Tatrám a Westminsterské opátstvo má špeciálny vzťah s kráľovskou rodinou. Nikdy som si nemyslel, že budem mať možnosť vidieť Westminster Abbey z ľadu. Budeme tu vidieť určite veľa britských turistov a rovnako verím, že aj veľa Slovákov inšpiruje k návšteve Veľkej Británie,“ povedal veľvyslanec Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska Nigel Baker.

1. marca 2024, 9:30 Čas čítania 3:47 Bývalý erotický salón v Bratislave pretvorili na moderné bistro. Chystajú unikátny koncept pod holým nebom Bývalý erotický salón v Bratislave pretvorili na moderné bistro. Chystajú unikátny koncept pod holým nebom

Veľvyslanec zároveň odhalil pamätnú tabuľku pripomínajúcu návštevu Alžbety II. vo Vysokých Tatrách, ktorá po uzavretí ľadového dómu nájde svoje nové miesto na Hrebienku.

Otvorenie dómu je už tradične zároveň aj symbolickým otvorením zimnej sezóny vo Vysokých Tatrách.

„Poprajme si, aby bola zimná sezóna čo najlepšia a návštevníci našli v Tatrách všetko to, čo hľadajú. Veríme, že britská dominanta aj v nadväznosti na posilnené letecké spojenie Tatier s Londýnom prinesie aj viac hostí z Veľkej Británie,“ uviedla riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry Lucia Blašková.

Na dóme pracovali rezbári z mnohých krajín

Hlavným staviteľom dómu bol už tradične Adam Bakoš, pod ktorého vedením pracovali rezbári zo Slovenska, z Česka, Poľska a Nemecka. Pred vstupom do kupoly nájdu návštevníci výstavu fotografií pripomínajúcu návštevu Alžbety II. vo Vysokých Tatrách. Súčasťou dómu je aj výstava zmenšených replík korunovačných predmetov venovaná priamo Westminsterským opátstvom. V dóme zároveň vystavuje viacero diel umelecký sklár a dizajnér Achilleas Sdoukos.

Pri výrobe dómu bolo použitých 225 ton ľadu a pozostáva z 1800 ľadových blokov. Najvyšší bod stavby má 11,5 metra a priemer kupoly, v ktorej je umiestnená stavba, je 25 metrov. Tatranský ľadový dóm bude otvorený denne až do 14. apríla 2024. Bude tiež miestom 12 hudobných koncertov a vystúpení.

Domov
Zdieľať
Diskusia